5 popularnych zaburzeń osobowości

Zachowanie osób z zaburzeniami osobowości często w różnych aspektach życia znacząco odbiega od przyjętych norm. Jednocześnie wzorzec ich postępowania jest bardzo sztywny i bez leczenia może być trudny do zmienienia. Ważne jest natomiast szybkie wykrycie problemu, zwłaszcza że zmiany zazwyczaj pojawiają się już w młodości. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych zaburzeniach osobowości.

Osobowość borderline

Ten typ osobowości wiele razy pojawiał się w znanych filmach takich jak np. Przerwana lekcja muzyki. Osoby z borderline zmagają się z szeregiem objawów, które znacząco utrudniają im osiągnięcie szczęścia i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Są chwiejne emocjonalnie i miewają napady nieuzasadnionego gniewu, ale także mogą odczuwać wewnętrzną pustkę i mieć problem z obrazem własnej osoby. Choć boją się odrzucenia, to jednocześnie dążą do wchodzenia w dość niestabilne związki.

Osobowość dyssocjalna

Osobowość dyssocjalna ma charakter antyspołeczny, który przejawia się ignorowaniem norm obowiązujących w otaczającym świecie. Osoby z takimi zaburzeniami są impulsywne i mogą łatwo wpadać w gniew czy też reagować agresją. Nie potrafią też podążać za planem, dlatego często mają problem z utrzymaniem stałej pracy czy też wypełnianiem zobowiązań finansowych. Ponadto w tej grupie nie brakuje osób, które weszły w konflikt z prawem. Co ciekawe, niektóre osoby z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości ze względu na swoje wyrachowanie mogą odnosić spore sukcesy np. w biznesie.

Osobowość histrioniczna

Nazwa tego typu osobowości wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego aktora. W przypadku osobowości histrionicznej należy zatem liczyć się z nadmierną emocjonalnością bądź wręcz teatralnością zachowań. Takie osoby często chcą za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę, co niekiedy próbują osiągnąć poprzez np. epatowanie seksualnością i uwodzenie otoczenia. To z kolei może oznaczać tendencję do romansów i nietrwałych związków. Ponadto człowiek z osobowością histrioniczną zazwyczaj bardzo skupia się na wyglądzie zewnętrznym.

Osobowość narcystyczna

Osobowość narcystyczna jest jednym z tych zaburzeń, które są dość dobrze znane społeczeństwu. Często jednak określanie kogoś narcyzem jest sporym nadużyciem, ponieważ w rzeczywistości taki problem dotyczy jedynie ok. 1% populacji. Specjaliści z sieci klinik PsychoMedic mogą pomóc osobom narcystycznym w walce m.in. z nadmierną potrzebą bycia podziwianym, poczuciem wyższości czy też brakiem empatii.

Osobowość anankastyczna

Poprzednie cztery typy osobowości należą do jednej grupy zaburzeń, której cechami charakterystycznymi są impulsywność i emocjonalność. Z kolei w przypadku osobowości anankastycznej dominują objawy unikowo-lękowe. Często można spotkać się z zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi, uczuciem niepewności i nadmiernym perfekcjonizmem. Ponadto takie osoby mają problem z elastycznością i otwartością w kontaktach międzyludzkich, co może prowadzić do wymuszonej samotności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here