Czym jest tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym o szerokim zastosowaniu w medycynie. Pozwala ona na zdiagnozowanie wielu schorzeń, kontrolowania ich przebiegu oraz pomaga w doborze metod leczenia. Tomografia komputerowa (w skrócie TK lub CT od „computed tomography”), wykorzystuje tę samą metodykę co zdjęcia rentgenowskie, jednak jest o wiele bardziej zaawansowana i dokładniejsza, ale też powoduje napromieniowanie nawet so 400 razy większą dawką. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.

NA CZYM POLEGA TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA?

Tomografia komputerowa została wprowadzona w latach 70. XX w. co okazało się rewolucyjną zmianą w obrazowaniu. TK jest podstawą obrazowania przekrojowego i jest powszechnie dostępna. Skaner TK nie jest urządzeniem przenośnym a korzystanie z niego wymaga posiadania znacznej przestrzeni niezbędnej do jego instalacji, a także komputera o dużej mocy do przetwarzania skanowanych obrazów. Podobnie jak w przypadku

radiografii, skanery TK wykorzystują promieniowanie jonizujące (promienie X). Tomograf składa się z dwóch zasadniczych elementów:

– stołu, na którym leży pacjent,

– maszyny, do której stół jest wsuwany.

Wspomniana maszyna to aparat rentgenowski, który wykonuje serię zdjęć pod różnymi kątami i z różnych stron, w zależności od potrzeb. Uzyskane przekroje wybranych struktur anatomicznych nakładane są na siebie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, a w efekcie czego powstają dwu lub trzy wymiarowe obrazy.

ZASTOSOWANIE TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ

Tomografia komputerowa jest obecnie podstawowym badaniem jakie pozwala na wykazanie struktur śródczaszkowych. Tomografia komputerowa jest tskże najczęściej wykorzystywana w przypadku skutecznego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości zmian onkologicznych, pozwala na rozpoznanie budowy i położenia narządów, wykonania biopsji lub różnego typu nakłuć, a także w sytuacji nagłego zagrożenia życia poprzez wykonanie tomografii klatki piersiowej, brzucha, miednicy czy kręgosłupa dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

JAK SIĘ PRZEPROWADZA BADANIE?

Do tomografii konieczne jest zdjęcie metalowych przedmiotów m.in. kolczyków, zegarków, a także telefonu komórkowego i portfela. W czasie tomografii pacjent musi leżeć nieruchomo na przesuwalnym stole i stopniowo wsuwa się do tunelu. Technik przeprowadzający badanie nawiguje badanego o sposobie zachowania, w tym o oddychaniu, żeby ciało pozostało we względnym bezwładzie, aby nie powstały nieostrości obrazu. Istnieje również możliwość wykonania tomografii komputerowej z kontrastem, środkiem, który silniej niż tkanki pochłania promieniowanie i umożliwia oglądanie płaszczyzn, które bez niego są słabo widoczne. Najczęstszym sposobem podania kontrastu jest wstrzyknięcie go do żyły. Czas badania oscyluje w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

PRZECIWWSKAZANIA

W związku z faktem, że tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, istnieją przeciwwskazania do jej wykonywania, takie jak:

– ciąża,

– nieprawidłowy poziome TSH i kreatyniny,

– wiek poniżej 2. roku życia oraz po 60. roku życia,

– astma i rozedma płuc,

– cukrzyca,

– nadciśnienie,

– niewydolność wątroby i nerek,

– niewydolność krążenia,

– alergia,

– jaskra.

Istotnym przeciwwskazaniem może okazać się również klaustrofobia.

GDZIE MOŻNA WYKONAĆ TOMOGRAFIĘ KOMPUTEROWĄ?

Mimo pewnych przeciwwskazań tomografia komputerowa jest popularnym badaniem diagnostycznym. Specjalistycznym sprzętem do jej przeprowadzenia dysponuje już całkiem spora liczba placówek m.in. pracownie TOMMA Diagnostyki Obrazowej gdzie można wykonać min. tomografię głowy, brzucha, kręgosłupa, klatki piersiowej. Do przeprowadzenia badania TK wymagane jest skierowanie lekarskie. Nie czekaj, już dziś zadbaj o swoje zdrowie i sprawdź gdzie możesz wykonać badanie.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here