zwolnienie l4 online

Pandemia koronawirusa zrewidowała pogląd na wiele rzeczy, zwłaszcza na sprawne funkcjonowanie służby zdrowia w warunkach zagrożenia epidemicznego. Przez długi czas stawiano na konsultacje medyczne w trybie zdalnym, co wywoływało w społeczeństwie dużo kontrowersje. Warto jednak stwierdzić, że już w roku 2018 doszło do istotnych zmian, jeżeli chodzi o wystawianie zwolnień lekarskich. Wdrożono zwolnienie L4 online, a lekarze zostali zobligowani do wystawiania takich dokumentów tylko w formie elektronicznej, co zresztą okazało się bardzo użyteczne i funkcjonalne zwłaszcza w czasach walki z covid.

Za zwolnieniami w formie elektronicznej przemawiają jeszcze inne udogodnienia. Przede wszystkim pacjenci od tego momentu nie mają obowiązku osobistego dostarczania dokumentu L4 do pracodawcy (dla pracowników) ani do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dla osób prowadzących działalność gospodarczą). Elektroniczne zwolnienie chorobowe jest automatycznie przesyłane do profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek oraz do systemu ZUS. Wystarczy, że poinformuje się swojego pracodawcę, że przebywa się na zwolnieniu chorobowym. Po drugie wdrożenie systemu elektronicznego w tej materii pozwoliło unikać fałszerstw popełnianych czasami na tym polu. Zabezpieczenia działają prawidłowo i uniemożliwiają wystawianie „lewych” zwolnień. Last but not least, o czym już poniekąd wspomnieliśmy w związku z pandemia covid, teraz lekarz może bez problemu wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie również podczas konsultacji telefonicznej.

Jak działa takie zwolnienie elektroniczne?

Aby je wystawić lekarz powinien wpisać do systemu PESEL. Dane takie jak adres pacjenta oraz identyfikacja płatnika składek są automatycznie pobierane z systemu. Pacjent nie musi już podawać numeru NIP pracodawcy. Zaświadczenie lekarskie wydawane jest w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Elektroniczne zwolnienie chorobowe jest automatycznie przesyłane do systemu ZUS, który nie później niż w ciągu 24 godzin jest prawnie zobligowany do przesłania odpowiedniej informacji do pracodawcy.

W dzisiejszych czasach możliwe jest także zwolnienie lekarskie przez internet. Służą do tego certyfikowane portale medyczne, czego przykładem może być konsultacja lekarska online na lp.e-zwolnienie24h.pl. Lekarz stawia diagnozę, wypisuje stosowne lekarstwa i jeżeli to konieczne, kieruje pacjenta na zwolnienie chorobowe. Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here