Jak wybrać dobry kubek do nauki picia

Nauka samodzielnego picia zazwyczaj rozpoczyna się między 6 a 12 miesiącem życia, gdy dziecko zaczyna sięgać po różne napoje i przekąski, zamiast pić wyłącznie mleko matki. Dobrze dobrany kubeczek do nauki picia może przyspieszyć cały proces, a jednocześnie wesprzeć prawidłowy rozwój aparatu mowy u dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego doborze.

Dobry kubek do nauki samodzielnego picia powinien łączyć w sobie praktyczność, bezpieczeństwo i przemyślany design. Jednak zanim wybierzesz konkretny produkt, warto zastanowić się nad preferowanym rodzajem kubka.

Bidon, niekapek, a może zwykły kubek?

Dobierając kubeczki dla najmłodszych dzieci, rodzice mają do wyboru kilka wariantów: otwarte kubki, kubki niekapki oraz bidony, najczęściej wyposażone w słomkę. Nie sposób wskazać jedynego słusznego rozwiązania — wiele zależy od tempa nauki dzieci i ich preferencji. Specjaliści, biorąc pod uwagę wpływ na rozwój malucha, zazwyczaj polecają zarówno kubki otwarte, jak i te ze słomką. Choć może wydawać się, że wprowadzanie otwartego kubeczka jeszcze w pierwszym roku życia jest przedwczesne, wielu rodziców preferuje takie rozwiązanie. Jeśli jednak zależy ci na uniknięciu ciągłego rozlewania napojów i maksymalnym bezpieczeństwie, bidon ze słomką sprawdzi się równie dobrze.

Wiesz już, które rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego malucha? Przy wyborze kubeczka, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów.

#1 Sprawdź jakość materiału, z którego wykonano kubek

Najczęściej kubki powstają na bazie tworzyw sztucznych lub twardego kauczuku. To dobre rozwiązanie, ponieważ gwarantuje lekkość i poręczność. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić jakość plastiku, z którego wykonano bidon czy kubek. Powinien być opatrzony certyfikatami bezpieczeństwa dla dzieci i pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

#2 Unikaj twardych ustników

Nie wspierają one rozwoju dziecka, które powoli powinno pozbywać się odruchu ssania na rzecz innych, jak żucie czy gryzienie. Jednocześnie, ruchy, jakie wykonuje dziecko podczas ssania ustnika, może sprzyjać powstawaniu wad zgryzu. Te z kolei często prowadzą do rozwoju wad wymowy. Picie przez słomkę czy z kubka otwartego wspiera natomiast rozwój aparatu mowy i pomaga dziecku w nauce prawidłowego oddychania i synchronizacji ruchów.

#3 Dobierz odpowiednią wielkość kubka

Najmłodsze dzieci nie powinny korzystać z kubeczków o pojemności większej niż 250 ml. Używanie takiego akcesorium może sprawiać im problemy, ponieważ nie są w stanie utrzymać ich w rączkach. Starsze maluchy — powyżej roku — mogą spróbować korzystać z większych butelek (powyżej 300 ml). Nie przesadzaj jednak z wielkością — duże bidony są nieporęczne.

#4 Zadbaj o poręczny uchwyt

Dzieciom często trudno utrzymać bidon czy kubeczek w obu rękach. Uszko z boku lub odpowiednie wyprofilowanie może znacznie to ułatwić.

Jaki kubek do nauki picia wybrać? Przede wszystkim taki, który zachęci twoje dziecko do większej samodzielności. Wypróbuj kilka wariantów i zaobserwuj, po który sięga najchętniej!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here