arytmia
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Arytmia serca są to inaczej zaburzenia rytmu serca. W przypadku takich zaburzeń serce może bić zbyt wolno, za szybko lub zbyt nieregularnie. Jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Przede wszystkim takie bicie serca jest opisywane przez osoby na nie cierpiące jako kołatanie lub trzepotanie. Często arytmia nie bywa zbyt groźna. Niemniej, gdy jest ona wynikiem chorego serca, może być przyczyną poważnych powikłań, a nawet śmierci.

Czym jest arytmia?

Jak już zaznaczyłam, arytmia obejmuje stany serca, gdy bije zbyt wolno, za szybko lub bardzo nieregularnie. Wśród tej jednostki chorobowej rozróżnia się kilka rodzajów:

  • powolne bicie serca, czyli bradykardię,
  • szybkie bicie serca, czyli tachykardię,
  • nieregularne bicie serca, nazywane inaczej migotaniem,
  • przedwczesny skurcz serca, czyli jego wczesne bicie.

Niektóre z wyżej wymienionych arytmii, choć nie wszystkie są śmiertelne, mogą powodować ryzyko wystąpienia udaru lub zatrzymanie układu krążenia. Niekiedy słowa tego lekarze używają jako ogólne określenie dla nieregularnego rytmu serca, niemającego podłoża chorobowego.

serce
Photo geralt/ pixabay

Jak powinno prawidłowo bić serce?

Prawidłowe bicie serca oblicza się, sumując liczbę uderzeń na jedną minutę (z ang. bpm) w czasie odpoczynku. Takie tętno nazywa się spoczynkowym. To jak powinno wyglądać prawidłowe tętno spoczynkowe, jest różne dla różnych osób i zależne od wielu czynników. Jednak Amerykańscy badacze z Towarzystwa Kardiologicznego obliczyli, że prawdopodobne tętno zazwyczaj wynosi od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Z ich badań wynika także, że im osoba jest bardziej aktywna, tym jej tętno staje się niższe. Dla przykładu zbadano serca sportowców olimpijskich. Okazało się, że ich tętno jest poniżej 60 uderzeń na minutę. Dzieje się tak, dlatego, że ich serca stają się bardziej wydajne.

Regularny rytm serca to podwójne uderzenie, pomiędzy którymi występują równe pauzy. Ten mechanizm pozwala dostarczyć mu przy jednym uderzeniu tlen do krwi, a drugie popycha utlenioną już krew do całego krwiobiegu. Swoje tętno można zmierzyć za pomocą pulsu, który w ciele znajduje się na przykład w nadgarstku, wnętrzu łokci czy boku szyi.

Arytmia – najczęstsze przyczyny

Bezsprzecznie, każde przerwanie impulsu, które napędza pracę serca, może wywołać arytmię. Oto kilka przyczyn, które mogą ten stan wywołać lub pogłębić:

  • alkoholizm,
  • picie zbyt dużej ilości kawy,
  • choroby takie jak cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • palenie papierosów,
  • niektóre suplementy ziołowe i leki,
  • zażywanie substancji chemicznych
  • wysokie ciśnienie krwi
  • przebyte choroby serca czy zawał
  • zmiany hormonalne, np. podczas menopauzy.

Zdrowe osoby zazwyczaj nie doświadczają tej choroby, chyba że spowodują ją czynniki zewnętrzne takie jak zażywanie substancji chemicznych lub porażenie prądem. Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek problemy z przepływem impulsu, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia arytmii.

badania serce
Obraz Myriams-Fotos z Pixabay

Objawy najczęstszych postaci arytmii

Choroba ta może nie powodować widocznych symptomów. Wykrycie arytmii jest możliwe podczas kontrolnego badania lub badania elektrokardiogramu, czyli EKG. A w przypadku, gdy objawy są zauważalne, nie zawsze oznacza to, że jest to przebieg ciężkiej arytmii. Często zdarza się, że osoby ciężko chore nie mają żadnych objawów, a osoby z widocznymi objawami nie mają ciężkiego przebiegu choroby.

Oto kilka objawów tachykardii, szybkiego bicia serca: zawroty głowy, uczucie duszności, omdlenie lub częściowa utrata przytomności, uczucie trzepoczącego serca oraz nagłe uczucie słabości. Objawy typowe dla bradykardii, czyli zwolnionego bicia serca to: ból w klatce piersiowej, problem z koncentracją, zawroty głowy, uczucie zdezorientowania, zmęczenie, kołatanie serca, omdlenie lub częściowa utrata przytomności oraz obfita potliwość.

Arytmia – jak się ją leczy?

Zabiegowe leczenie arytmii stosuje się wtedy, gdy stan jest na tyle poważny, że zwiększa ryzyko wystąpienia cięższej arytmii, a także wtedy, gdy objawy są bardzo uciążliwe dla chorującego. Każda z arytmii wymaga specjalnego leczenia.

serce puls
Photo geralt/ pixabay

Leczenie bradykardii

Najpierw należy zbadać, czy nie występuje ona z powodu innej choroby i wtedy leczenie zaczyna się od wyeliminowania jej. Jeśli jednak taka choroba nie istnieje w organizmie człowieka, zaleca się wszczepienie rozrusznika dla serca. Jest to małe urządzenie umieszczone pod skórą, przy klatce piersiowej lub w okolicy brzucha, pomagające wyłapywać nieprawidłowy rytm serca. Wytwarza on także impulsy stymulujące bicie serca, w razie potrzeby.

Leczenie tachykardii

Jest kilka sposobów leczenia tej odmiany arytmii. Jedną z nich są leki, które co prawda nie leczą choroby, ale zmniejszają ilość jej występowania. Inną popularną metodą jest kardiowersja, czyli porażenie prądem, które przywraca serce do normalnej pracy. Także bardzo znana metoda to wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) w okolicy lewego obojczyka. Urządzenie ma za zadanie obserwować rytm pracy serca. Wykrywając jego przyśpieszone tempo, stymuluje powrót do zwykłej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here