woda
Photo qimono/ pixabay

Woda to życie. Ponad połowa naszego ciała składa się z wody. Dietetycy i lekarze zalecają pić minimum 2 litry wody dziennie. Nie należy jednak również z tym przesadzać i zachować umiar, ponieważ przewodnienie również niesie za sobą poważne konsekwencje. W artykule przedstawimy 7 korzyści, które wynikają z odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Jeśli jesteśmy nieodpowiednio nawodnieni, organizm daje nam znać w postaci pragnienia. Warto zadbać o odpowiednią ilość dostarczanej wody, gdyż reguluje ona wiele procesów w naszym ciele.

7 zdrowotnych korzyści wynikające z picia wystarczającej ilości wody

Poniżej 7 naukowo potwierdzonych faktów, potwierdzających, że woda jest niezmiernie ważna w naszym życiu.

Woda zwiększa wydajność fizyczną

Jeśli organizm jest za mało nawodniony, jego wydolność fizyczna jest słaba. Człowiek nie ma na nic siły, szybko się męczy, jest senny i znużony. Bardzo ważne jest, aby pilnować odpowiedniego nawodnienia w gorące dni i podczas wysiłku. Objawy odwodnienia pojawiają się już przy stracie 2% wody. Przy dużym wysiłku sportowcy mogą stracić nawet 6% wody, w wyniku pocenia się. Może to powodować bardzo nieprzyjemne objawy, a nawet zasłabnięcie. 

Jeśli ćwiczysz intensywnie i masz tendencję do pocenia się, woda pozwoli ci zachować zdrowie i wydajność fizyczną. 

water
Photo 821764/ pixabay

Spadek poziomu wody zmniejsza energię i źle wpływa na mózg

Mózg dobrze funkcjonuje jeśli jest odpowiednio nawodniony. Dlatego, aby zachować jasność umysłu, mieć dobrą pamięć, koniecznie dbaj o nawodnienie.

W badaniach potwierdzono również, że woda odpowiada za naszą energię i chęć życia. Brak odpowiedniej ilości wody powoduje bóle głowy, obniża nastrój i koncentrację. Dzieci i młodzież również powinna dbać o ten aspekt, gdyż zdrowy mózg odpowiada za lepszą pamięć, a co za tym idzie lepszą i szybszą naukę.

Może pomóc w zapobieganiu i leczeniu bólów głowy

Odwodnienie może wywołać u niektórych osób bóle głowy i migrenę. Badania wykazały, że ból głowy jest jednym z najczęstszych objawów odwodnienia. Woda pomaga również zmniejszać napady migrenowe. 

Woda zmniejsza zaparcia

Osoby z tym problemem powinny zadbać o dobre nawodnienie. Woda rozrzedza zbite i twarde masy kałowe, ułatwiając wypróżnianie. Tym samym przyczynia się do zachowania dobrej masy ciała. Badania wykazały, że woda mineralna zawierająca magnez i sód, zwiększa ilość wypróżnień  

Jest pomocna w leczeniu kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to skupiska kryształów mineralnych, które powstają w układzie moczowym i nerkach. Spożycie wody pomaga w ich wypłukaniu i przeciwdziała nawrotom choroby. Większa ilość spożywanej wody to większa jej ilość przechodząca przez nerki. Zapobiega to powstawaniu zmineralizowanych kryształków. 

Woda dobra na kaca

Alkohol jest moczopędny, dlatego podczas imprezy jesteśmy narażeni na odwodnienie. Może powodować to zmęczenie, suchość w ustach, ból głowy. Są to również objawy kaca, dlatego podczas imprezy nie zapomnijmy o odpowiednim nawodnieniu. 

kac
Photo jarmoluk/ pixabay

Pomaga w odchudzaniu

Woda pomaga zapełnić nasz żołądek, dzięki czemu nie odczuwamy częściej głodu. Pomaga również oczyszczać organizm ze zbędnych, niezdrowych składników. Odpowiednia ilość dostarczonej wody sprawia również, że organizm jej nie magazynuje, na gorszy czas i tym samym zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie.

Podsumowanie

Jak widzisz, bez wody nie ma życia i dobrego zdrowia. Woda odpowiada za wiele procesów życiowych, oraz jest składnikiem krwi. Warto pić 2 litry wody dziennie, aby zapewnić jej odpowiedni poziom. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, powinieneś jej dostarczać więcej. Jednak przy tym należy pamiętać, że woda może zostać przedawkowana, co również nie jest pożądane. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here