wydzielina kobieca
Photo holdosi/ pixabay

Upławy są najczęściej zjawiskiem normalnym i regularnym. Jednak istnieją pewne rodzaje wydzielin, które mogą wskazywać na infekcję. Nieprawidłowa wydzielina może być żółta lub zielona, mieć gęstą  konsystencję lub nieprzyjemny zapach.

Infekcja drożdżakowa lub bakteryjna zwykle powoduje nieprawidłowe wydzielanie z dróg rodnych. Jeśli zauważysz wydzielinę, która wygląda nietypowo lub cuchnie, skontaktuj się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia.

Wydzielina z pochwy – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów wydzieliny z pochwy. Dzielą się one na podstawie konsystencji oraz koloru. Niektóre z nich są stanem normalnym, inne natomiast mogą wskazywać na infekcję i wymagają leczenia. 

Biała wydzielina

Niewielka biała wydzielina, szczególnie na początku lub na końcu cyklu miesiączkowego, jest normalna. Jeśli jednak wydzielinie towarzyszy swędzenie i ma gęstą, podobną do twarogu konsystencję lub wygląd, nie jest to normalne i wymaga leczenia. Ten rodzaj wydzieliny może być oznaką infekcji drożdżakowej.

Przejrzysta 

Wyraźne i wodniste wydzielanie jest całkowicie normalne. Może wystąpić o każdej porze miesiąca. Może być większa po wysiłku lub podczas podniecenia. 

Wydzielina elastyczna i przezroczysta

Kiedy wydzielina jest wyraźna, ale rozciągliwa i śluzowata, a nie wodnista, oznacza to, że prawdopodobnie masz owulację. Jest to normalny stan.

kobieta
Obraz CHRIS carroll z Pixabay

Wydzielina brązowa lub z domieszką krwi

Brązowe lub krwawe wydzieliny są zwykle normalne, zwłaszcza gdy pojawiają się w trakcie lub zaraz po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Wydzielina pod koniec okresu może wyglądać na brązową, a nie czerwoną. Między miesiączkami może również wystąpić niewielka ilość krwawych wydzielin. Nazywa się to plamieniem.

Jeśli plamienie pojawia się w normalnym okresie miesiączki, a ostatnio uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, może to być oznaką ciąży. Duże plamienie we wczesnej fazie ciąży może być oznaką poronienia, dlatego należy omówić to z lekarzem.

W rzadkich przypadkach brązowa lub krwawa wydzielina może być oznaką raka endometrium, lub szyjki macicy. Mogą to być inne problemy, takie jak na przykład mięśniaki. Dlatego ważne są coroczne badania ginekologiczne. 

Wydzielina żółto-zielona

Żółta lub zielona wydzielina, zwłaszcza gęsta i gruba, której towarzyszy brzydki zapach nie jest normalnym objawem. Ten typ wydzieliny może świadczyć o zakażeniu rzęsistkowicą. Zwykle rozprzestrzenia się poprzez stosunek seksualny.

Upławy i wydzialina – przyczyny

Prawidłowe wydzielanie z pochwy jest zdrową funkcją organizmu. To sposób, w jaki twoje ciało oczyszcza i chroni pochwę. Na przykład normalne jest, że wydzielina wzrasta wraz z podnieceniem seksualnym i owulacją. Ćwiczenia, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych i stres emocjonalny mogą również skutkować wypisem.

Jednak nieprawidłowe wydzielanie z pochwy jest zwykle spowodowane infekcją.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy jest dość powszechną infekcją bakteryjną. Powoduje zwiększone wydzielanie z pochwy, które ma silny, nieprzyjemny, czasami rybi zapach. Kobiety, które uprawiają seks oralny lub mają wielu partnerów seksualnych, są narażone na zwiększone ryzyko zakażenia.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to inny rodzaj infekcji. Jest to spowodowane przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Infekcja jest zwykle przenoszona przez kontakt seksualny, ale można ją również się nabawić, dzieląc się ręcznikami lub kostiumami kąpielowymi. Powoduje to żółtą lub zieloną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Ból, stan zapalny i swędzenie są również powszechnymi objawami, chociaż niektórzy ludzie nie odczuwają żadnych objawów.

smutek
Photo JerzyGorecki/ pixabay

Kandydoza

Infekcja drożdżakowa to infekcja grzybicza, która oprócz pieczenia i swędzenia wywołuje białe wydzieliny przypominające twaróg. Obecność drożdży w pochwie jest normalna, ale w pewnych sytuacjach ich wzrost może wymknąć się spod kontroli. Następujące czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji drożdżakowych:

  • cukrzyca
  • stosowanie antykoncepcji
  • ciąża
  • antybiotykoterapia

Rzeżączka i chlamydia

Rzeżączka i chlamydia to infekcje przenoszone drogą płciową, które mogą powodować nieprawidłowe wydzielanie. Często ma kolor żółty, zielonkawy lub mętny.

Wirus brodawczaka ludzkiego lub rak szyjki macicy

Wirus brodawczaka ludzkiego może wywoływać upławy. Zarazić się nim możemy podczas stosunku. Może prowadzić do raka szyjki macicy. Chociaż mogą nie występować żadne objawy, ten typ raka może powodować krwawe, brązowe lub wodniste wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Rak szyjki macicy można łatwo zbadać za pomocą corocznych wymazów cytologicznych.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli masz nietypowe upławy wraz z pewnymi innymi objawami, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Objawy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

  • gorączka
  • ból brzucha
  • utrata wagi
  • zmęczenie
  • zwiększone oddawanie moczu
ból brzucha
Obraz silviarita z Pixabay

Jak dbać o higienę pochwy?

Aby zapobiec infekcjom, przestrzegaj zasad higieny i noś oddychającą, bawełnianą bieliznę. Podczas stosunku używaj prezerwatyw. Podmywaj się płynami do higieny intymnej. 

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji drożdżakowych podczas przyjmowania antybiotyków, spożywaj jogurt zawierający żywe i aktywne kultury pożytecznych bakterii. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here