Ciągi alkoholowe są nieodłącznym elementem życia osób, które na co dzień zmagają się z nałogiem. Regularne picie sprawia, że w ludzkim organizmie gromadzą się toksyny, których ciężko się pozbyć. Z tego powodu poprawa ogólnego stanu zdrowia nie jest możliwa, jeśli zabraknie poddania się odtruciu alkoholowemu.
Osoby, które po wielu latach regularnego spożywania alkoholu, próbują zerwać ze swoim nałogiem, koniecznie potrzebują detoksu, aby leczenie przebiegało pomyślnie. Niezbędne jest więc przerwanie ciągu alkoholowego i odtrucie organizmu – tylko w ten sposób można rozpocząć właściwą już terapię wychodzenia z uzależnienia. Udowodniono także, że detoks alkoholowy znacznie poprawia zdrowie fizyczne, wpływając przy tym także na stan psychiczny. Co więcej, wiele jest takich sytuacji, w których ratuje on życie.
Ile trwa i jak wygląda detoks alkoholowy?
Na początku warto zaznaczyć, że detoks alkoholowy powinien zostać rozłożony na kilka etapów, aby można było uznać go za skuteczny. Pozbywanie się z organizmu szkodliwych substancji może być dla niego sporym szokiem – to z kolei często okazuje się niezwykle trudne dla samego pacjenta. Dobrze więc, aby był on otoczony nie tylko opieką lekarzy, ale również terapeutów, którzy pomogą uporać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi całego procesu. Detoks powinien być również rozłożony na przynajmniej kilka dni, stopniowo oraz skutecznie prowadząc pacjenta do trzeźwości.
Sam proces odtruwania organizmu opiera się na tym, aby za pośrednictwem kroplówki podawać pacjentowi płyny, które uzupełnią braki elektrolitowe. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie szoku związanego z wydalaniem niebezpiecznych, toksycznych związków. Co więcej, kroplówka przeciwdziała również odwodnieniu, które występuje stosunkowo często u osób próbujących samodzielnie dokonać detoksu alkoholowego w zaciszu swojego własnego domu bez dostępu do opieki medycznej oraz pomocy. Warto być świadomym tego, że niepoprawnie przeprowadzone odtrucie alkoholowe może negatywnie wpłynąć na układ krążenia, dlatego też niezwykle ważne jest, aby osobę uzależnioną przez taki proces przeprowadził specjalista.
Leczenie alkoholizmu to proces!
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że detoks alkoholowy jest jedynie pierwszym etapem wyjścia z nałogu, a nie formą walki z alkoholizmem. To doskonałym wstęp do leczenia uzależnienia, ale sam detoks nie pomoże zapomnieć o piciu, a także nie pozwoli uniknąć terapii, która jest wskazana. Najczęstszym powodem uzależnienia od alkoholu są problemy oraz zmiany zachodzące w psychice, których niestety nie da się wyleczyć farmakologicznie. Detoks jest więc etapem, który ma za zadanie wzmocnić uzależnioną osobę tak, aby ta mogła wykorzystać ten moment na rozpoczęcie leczenia. Zobacz jak przebiega leczenie uzależnień: https://dezyderata.com/
Warto pamiętać o tym, że leczenie alkoholizmu jest procesem niezwykle długotrwałym i polega głównie na wypracowaniu sobie zupełnie nowych schematów postępowania. Dzięki terapii chora osoba jest w stanie poznać sposoby na poradzenie sobie z głodem alkoholowym. Dowiaduje się także jak radzić sobie po odstawieniu alkoholu i stawiać czoła codziennym problemom bez sięgania po kieliszek i doprowadzania swojego organizmu do granic wytrzymałości. Nie należy również zapominać, że problem alkoholowy jest trudny do przezwyciężenia nie tylko dla samej uzależnionej osoby, ale także bliskich znajdujących się wokół.
W procesie leczenia alkoholizmu niezbędne więc będą rozmowy z psychoterapeutami oraz specjalistami od uzależnień, którzy pokażą choremu, jak radzić sobie na co dzień będąc trzeźwym. Chcąc uniknąć powrotu do picia, niezbędne jest zadbanie o odpowiednią higienę życia psychicznego. Uzmysłowienie sobie, jak ogromne spustoszenia sieje alkohol jest kluczowe, aby wyjść z uzależnienia.
Terapia alkoholowa może mieć formę indywidualną lub grupową. Za najbardziej skuteczną uznaje się taką terapię odwykową, która prowadzona jest w zamkniętych ośrodkach specjalizujących się w leczeniu uzależnień. Choć odwyk alkoholowy trwa jedynie kilka tygodni, to spotkania z terapeutami kontynuowane są także po wyjściu z ośrodka. Nie istnieje konkretna długość leczenia – ta ustalana jest w pełni indywidualnie i dostosowana jest do konkretnych osób oraz ich potrzeb.