Problemy z erekcją był już bardzo naglące nawet przed wynalezieniem w latach 90 popularnego leku Viagra. Afrodyzjak, który jest bardzo często stosowany, to czekolada topa, pozyskiwana ze zmielonych rogów nosorożca. Zwiększa ona libido oraz doznania seksualne. Jest to środek naturalny i nie ma żadnych skutków ubocznych, dlatego wielu twierdzi, że jest on skuteczniejszy i bezpieczniejszy od leków. Niektóre zioła na erekcję doskonale radzą sobie z problemem zaburzeń.
Przyczyny zaburzenia erekcji
Zaburzenie erekcji często nie jest osobnym stanem chorobowym, ale objawem jakichś innych poważnych chorób lub zaburzeń. Erekcja to bardzo skomplikowany proces zachodzący w organizmie męskim. Żeby była pełna, musi dojść do współgrania kilku czynników takich jak ciało, układ nerwowy, mięśnie, hormony oraz emocje. Choroba, która może zburzyć ten proces, to cukrzyca, ale nie tylko. Także nadmierny stres ingerujący w układ nerwowy może zaburzyć erekcję. Według badań zaburzenia te są wynikiem niewłaściwej pracy naczyń krwionośnych. Statystycznie to zaburzenie dotyka 40% mężczyzn, którzy mają poniżej 50 roku życia.
Sposoby leczenia – zioła na erekcję i inne metody
Najważniejsze w leczeniu erekcji jest znalezienie jej prawidłowej przyczyny. Z pewnością będzie to bardziej skuteczne niż traktowanie jej jako główną przyczynę, gdyż jest to bardzo rzadkie. Leczenie choroby, z której wynikają problemy z erekcją to pierwszy i najwłaściwszy krok do wyeliminowania problemu całkowicie. Leki stosowane w długo utrzymujących się objawach tego zaburzenia to leki na receptę lub zastrzyki, wymiana testosteronu, próżniowe urządzenie do erekcji lub implant prącia. Najpoważniejszym z zabiegów jest operacja naczyń krwionośnych. Czasem przyczyna siedzi głęboko w psychice i wtedy konieczna jest konsultacja z psychologiem w zakresie porad dotyczących lęku seksualnego. Bez wątpienia ważną rzeczą jest również utrzymanie odpowiedniej wagi oraz zaprzestanie palenia papierosów i nadużywania alkoholu.
- Photo sasint/ pixabay
Zioła na erekcję
Także część ziół ma pozytywny wpływ na problemy z erekcją. Są to m.in.: żeń-szeń Panax, maca, johimbina, ginkgo biloba czy Mondia whitei. Obecnie można kupić wiele suplementów, a nawet żywność, która poprawia potencję seksualną. Mają one z pewnością mniej skutków ubocznych niż leki, a czasem nie posiadają ich wcale, a także są tańsze niż leki z apteki. Niestety ich skuteczność często jest niepotwierdzona naukowo, a suplementy nie są testowane. W większości są to po prostu opinie użytkowników, które są ciężkie do zinterpretowania obiektywnie. Istotne jest, żeby nie łączyć samodzielnie leków z suplementami, ponieważ mogą one wchodzić w niekorzystne interakcje. Warto się najpierw poradzić specjalisty.
Zioła na erekcję – opis
Żeń-szeń Panax
Jest on chińsko-koreańskim ziołem z ponad 2000-letnią tradycją w lecznictwie z tych regionów. Według specjalistów wzmacnia cały organizm oraz wpływa pozytywnie na hamowanie starzenia się. Również jest stosowany jako środek na poprawę erekcji oraz ogólne samopoczucie. Prawdopodobnie korzeń ten wpływa również na poprawę libido, a także czas trwania samej erekcji. Poprawia tym samym ogólną satysfakcję seksualną. Kuracja tym suplementem jest uważana za bezpieczną, ale czas jej stosowania nie powinien być dłuższy niż 6 do 8 tygodni. Skutkiem ubocznym podczas kuracji, występującym raczej rzadko jest bezsenność. W trakcie jej trwania należy odstawić alkohol, kofeinę i niektóre leki, co uprzednio konsultujemy z lekarzem.
- Photo naturepost/ pixabay
Ginkgo biloba
Jest to zioło z chińskiego drzewa. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie przepływu krwi do penisa. Jego skuteczność została dostrzeżona podczas badań nad koncentracją, kiedy to pacjenci zaczęli zgłaszać również poprawę erekcji. Badania wskazują również, że erekcja uległa poprawie u mężczyzn, którzy zażywali leki przeciwdepresyjne. Wydaje się, że miłorząb jest suplementem doskonałym, jednak niektóre badania nie wskazują żadnej poprawy. Jest to więc temat nadal sporny. Aby uzyskać pozytywne efekty, należy zażywać kapsułki z gramaturą 40 lub 60, dwa razy dziennie przez cztery tygodnie. Również w razie chęci stosowania należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ miłorząb sprzyja rozrzedzaniu krwi i nie może być stosowany przez wszystkich.
Johimbina
Jest ona korą z drzewa afrykańskiego, które rośnie na jej zachodzie. Liście tego drzewa są ciągle zielone. Używa się jej do leczenia zaburzeń erekcji, ponieważ skutecznie poszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi w penisie. Również pobudza nerw miedniczy i zwiększa wytwarzanie się adrenaliny. Działa nie tylko na erekcję, ale również na libido. Skuteczność tego suplementu jest również przez wielu udowadniana, jak i podważana. Badania wykazały, że często jest on jeszcze skuteczniejszy z połączeniem innych leków. Na ogół suplement jest bezpieczny, ale mogą w trakcie jego stosowania występować skutki uboczne takie jak biegunka, nudności czy skurcze żołądka. Jej przyjmowanie także należy skonsultować z lekarzem, w przypadku przyjmowania na przykład leków przeciwdepresyjnych lub leków pobudzających.