kaszak

Kaszak to pewnego rodzaju problem skórny pojawiający się u osób zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej. Jest to niegroźny twór, który najczęściej stanowi przeszkodę estetyczną lub jest po prostu niekomfortowy i przeszkadza w codziennym życiu. Umiejscowiony w obszarze takim, jak oko czy powieka może znacznie utrudniać widzenie, co prowadzi do problemów ze wzrokiem. Jednakże warto pamiętać, iż nieleczone oraz zlekceważone twory mogą doprowadzi również do wielu stanów zapalnych organizmu. Zatem czym jest kaszak? Dlaczego one powstają? Jak wyglądają?

Zmiany nazywane kaszakami to twory skórne. Powszechnie mówiąc są to zaczopowane ujścia skórne gruczołów łojotokowych. Są to zrogowaciałe komórki nabłonka, które widoczne są w postaci ropnych guzków na ciele.

Skąd się biorą kaszaki? Jakie jest podłoże pojawiania się ich?

Przyczyn powstawania tego rodzaju tworów jest bardzo wiele. Są one również bardzo zróżnicowane. Jednakże najczęściej widocznym źródłem jest stosowanie nadmiernej ilości kosmetyków lub złe ich dobieranie do cery. To właśnie przez nieuwagę można doprowadzić do zatykania się porów i ujścia gruczołów.

Powstają one również w momencie uszkodzenia mieszków włosowych na przykład podczas golenia. Mogą być one również oznaką choroby genetycznej – syndrom Gardnera.

Kaszaki to zmiany, które widoczne są na ciele. Potrafią one osiągnąć wielkość nawet 5 cm. Są tkliwe, pojawianiu się zmiany towarzyszy często ból lub opuchlizna. Kaszaki są zmianami, które nie są na stałe przytwierdzone do skóry czy wnętrza ciała. Są ruchliwe i zmienia miejsce podłożenia pod wpływem nacisku.

Jak zdiagnozować problem? Jak się leczy kaszaki?

Diagnoza zazwyczaj polega na wykonaniu badania fizykalnego. Specjalista powinien dokładnie obejrzeć twór, jak również poznać jego twardość czy cechy przemieszczania się.
Dokładny opis kaszaków, ich pochodzenie oraz objawy czy sposób leczenia przedstawia na swojej witrynie – wrosinski.pl – ceniona Klinika Medycyny Estetycznej Wrosiński.

Według doświadczonych specjalistów najlepszym rozwiązaniem problemu jest usunięcie kaszaka.

Należy poddać się profesjonalnemu zabiegowi – nigdy nie próbować usunąć go na własną rękę. Wiele mniejszych tworów ulega samoleczeniu. Dlatego też tak ważna jest ocena fachowca. W razie potrzeby usunięcia zmiany, wykonuje się chirurgiczne nacięcie, a następnie dokładne oczyszczenie torbieli. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany przy pomocy znieczulenia miejscowego. Po zakończeniu działań u pacjenta pozostaje jedynie niewielka blizna, która z czasem może również się zmniejszyć lub zaniknąć.

Inwazyjne usunięcie kaszaków to nie jedyna technika leczenia. We współczesnym świecie istnieje możliwość zastosowanie innowacyjnych technologii. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań są zabiegi:

– krioterapia – działanie niską temperaturą na zmianę, zamrożenie jej i samoistne usunięcie,
– laserowe usuwanie kaszaków – dzięki temu rozwiązaniu na ciele człowieka nie pozostają żadne blizny i ślady, a zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here