zatkane ucho

Uszy umożliwiają słyszenie dźwięków, które w rzeczywistości są wibracjami powietrza. Drgania, wibracje przemieszczają się przez kanał słuchowy do cienkiej błony bębenkowej, zamykającej hermetycznie od wewnątrz kanał słuchowy. Za błoną bębenkową znajduje się niewielki kanał, zwany trąbką Eustachiusza, biegnący od ucha wewnętrznego do tylnej części nosa i gardła. Umożliwia ona przepływ powietrza do lub z ucha wewnętrznego, zależnie od tego, czy ciśnienie w nim jest wyższe, czy niższe niż ciśnienie powietrza w otoczeniu. Trąbka Eustachiusza zwykle jest zamknięta, otwiera się podczas ziewania, żucia czy połykania i wtedy równoważy w sposób naturalny ciśnienie w uchu środkowym.

Powodem zatkania ucha najczęściej jest nadmiar woskowiny w kanale słuchowym, infekcja, wzrost ciśnienia, nagromadzenie płynu w uchu lub nadmierne, zbyt duże natężenie dźwięku. Zablokowanie, zatkanie ucha podczas lotu samolotem jest spowodowane różnicą ciśnienia spowodowaną zmianą wysokości. Ze wzrostem wysokości ciśnienie powietrza wewnątrz kabiny spada, więc część uwięzionego powietrza musi mieć możliwość ucieczki z ucha wewnętrznego, co powoduje wybrzuszenie błony bębenkowej na zewnątrz. Przy lądowaniu jest to proces odwrotny.

Jak radzić sobie z zatkanym uchem?

Przy infekcjach sposobem na zatkane ucho może być żucie gumy ułatwiające otwarcie trąbki Eustachiusza, inhalacje, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej zmniejszające obrzęk w obrębie jamy nosowej. Przy zapaleniu środkowego za błoną bębenkową nagromadzi się płyn zawierający. Może powodować ucisk na trąbkę Eustachiusza, utrudniać wypływ płynów i wywoływać  przejściową utratę słuchu. Często ustępuje samoistnie w ciągu 2-3 dni, ale czasem w celu skutecznego leczenia konieczna jest antybiotykoterapia. Doraźnie, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.

Zatkane ucho to częsta przypadłość podczas podróży samolotem. Jest to tzw. barotrauma, czyli uraz ciśnieniowy występujący, gdy jest zbyt duża różnica między ciśnieniem atmosferycznym a ciśnieniem za błoną bębenkową niezrównoważona przez trąbkę Eustachiusza. Najprostsze sposoby na zapobieganie, minimalizacje barotraumy to: poruszanie mięśniami ust i szczęki, żucie, ssanie np. cukierków, ziewanie, połykanie płynów, delikatne dmuchanie nosem przy jednoczesnym ściśnięciu nozdrzy, zachowanie aktywności podczas startu i lądowania, użycie specjalnych zatyczek, wspomożenie środkami zmniejszającymi obrzęk błon śluzowych. Zastosowanie środków farmakologicznych wymaga konsultacji z lekarzem.

Zobacz też: https://optimum.pl/baza-wiedzy/zatkane-uszy-po-locie-samolotem-kiedy-nalezy-udac-sie-do-lekarza/.

Kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza?

Najczęściej barotraumy uszu nie są zbyt poważne i można poradzić sobie samodzielnie. Jednak, gdy występują długotrwałe powikłania, gdy stan ten jest przewlekły lub gdy występuje uszkodzenie ucha środkowego, lub wewnętrznego konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.  Na wizytę można umówić się w świadczącym profesjonalne usługi medyczne Szpitalu Optimum specjalizującym się w leczeniu schorzeń z rejonu szyi i głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here