Czym jest badanie USG

Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych metod diagnostycznych, w których grupie znajdują się m.in. badania obrazowe. Jednym z najprostszych tego typu badań, jest badanie ultrasonograficzne, zwane powszechnie badaniem USG. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Czym jest badanie USG i jak przebiega?

Ultrasonografia jest bezbolesnym, a przede wszystkim bezinwazyjnym działaniem diagnostycznym, umożliwiającym ocenę medyczną narządów wewnętrznych z bardzo dużą dokładnością. Działanie aparatu wykorzystywanego do badania USG opiera się na ultradźwiękach, czyli dźwiękach o bardzo wysokiej częstotliwości.

Przed rozpoczęciem badania na wybraną część ciała należy zaaplikować specjalny żel, zapewniający odpowiednie przewodnictwo ultradźwięków. Po wykonaniu tej czynności diagnosta bada głowicą aparatu określony obszar. Generowane przez nią ultradźwięki są w stanie przeniknąć przez tkanki, gdzie dochodzi do ich odbicia. W ten sposób uzyskuje się obraz badanej części ciała, widoczny na monitorze. Wykonujący USG specjalista, celem uzyskania dokładnych pomiarów, może powiększyć wybrany fragment obrazu.

Przygotowanie do badania przez pacjenta zależy od tego, jaka część ciała będzie mu poddana. Jedynym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia są wszelkiego rodzaju urazy o  charakterze otwartym, takie jak rany, oparzenia, obtarcia, czy otwarte złamania.

Diagnostyka i profilaktyka

Głównymi obszarami, w jakim wykorzystywana jest ultrasonografia, jest diagnostyka oraz monitorowanie postępów w procesie terapeutycznym. Badanie USG pozwala zweryfikować lokalizację oraz budowę poszczególnych organów, uwidaczniając jednocześnie różnego typu zmiany, takie jak guzy, zwapnienia, torbiele lub zmiany nowotworowe. Co ważne, badanie ultrasonograficzne można wykonać celem oceny narządów wewnętrznych, jak i narządów ruchu. Wykonuje się je niezależnie od wieku i płci.

Badanie USG ma również ogromne znaczenie w kontekście profilaktyki wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Jego regularne wykonywanie zwiększa szansę na wykrycie zmiany we wczesnym stadium, co z kolei zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Przykładowo USG piersi, każda zdrowa kobieta powinna profilaktycznie wykonywać raz w roku. Uznaje się je za najskuteczniejszą profilaktykę raka piersi. Badanie ultrasonograficzne muszą regularnie wykonywać również kobiety w ciąży, dzięki czemu można ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Gdzie można wykonać badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne wykonywane jest w większości placówek medycznych, zarówno w szpitalach, jak i przychodniach. Kieruje na nie lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista. Na wizytę można umówić się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. W drugim przypadku czas oczekiwania na badanie jest z reguły znacznie krótszy.

Na terenie całego kraju funkcjonuje wiele placówek wyposażonych w wysokiej klasy aparaty ultrasonograficzne.  Badanie USG w Warszawie można umówić na przykład w klinice REX MEDICA, zatrudniającej doświadczonych specjalistów z zakresu diagnostyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here