Leczenie wad wzroku u dzieci

Czy zdajesz sobie sprawę, że aż 50% polskich dzieci ma wadę wzroku? Oczywiście, statystyki odnoszące się do chorób oczu najmłodszych nie są dokładne, ponieważ ogrom przypadków nie jest odpowiednio diagnozowanych. Okazuje się, że dorośli bardzo często bagatelizują niepokojące objawy, które mogą wskazywać na wadę wzroku ich latorośli albo zupełnie nie mają świadomości, że takie występują. W początkowym etapie rozwoju wady, ta może nie dawać jasnych sygnałów, natomiast rozwija się, prowadząc do poważnych zagrożeń. Pamiętaj, że im szybciej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym wada w zakresie narządu widzenia może być leczona skuteczniej i przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod. Jedną z nich jest leczenie laserowe. Sprawdź szczegóły. 

Najczęściej diagnozowane wady wzroku u dzieci

Okuliści nagminnie diagnozują u dzieci krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Choroby te mogą być dziedziczone albo wynikać w indywidualnych predyspozycji. Wiadomo na pewno, że na pogorszenie jakości widzenia wpływ na złe oświetlenie w przypadku uczniów, na przykład podczas nauki oraz światło niebieskie emitowane z ekranów telewizorów, tabletów, smartfonów, komputerów i innych urządzeń multimedialnych. 

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? 

Oczywiście, w gabinetach okulistycznych znajduje się specjalistyczny sprzęt do badań oczu dzieci, natomiast zanim maluch do niego trafi, warto, aby to rodzice bądź opiekunowie zwracali szczególną uwagę na stan oczu najmłodszych, ich reakcje w zakresie widzenia czy zachowania, które mogą zwiastować problemy z należytym odbiorem obrazu. Bardzo często o niepokojących objawach sygnalizują wychowawcy oraz pedagodzy, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w przedszkolu albo w szkole. Takich informacji nigdy nie należy bagatelizować. 

Twoje dziecko przekręca głowę, aby lepiej zobaczyć dany przedmiot? Mruży oczy podczas oglądania bajki? Często pociera oczy albo uskarża się na ból, świąd albo pieczenie powiek? Sygnałem choroby narządu wzroku mogą być też zaczerwienione oczy, nagminne bóle głowy albo światłowstręt. Każdy taki objaw powinien być konsultowany z okulistą. 

Jak leczyć wady wzroku u dzieci?

Najmłodsi pacjenci mają największe szanse na wyleczenie wady wzroku. Tylko w skrajnych przypadkach konieczna jest w ich przypadku inwazyjna ingerencja chirurgiczna. Znacznie częściej sprawdza się laserowa korekcja wzroku, która wykazuje naprawdę świetne efekty leczenia, do tego jest to metoda w pełni bezpieczna i nie wymaga praktycznie żadnej rekonwalescencji. 

Wady wzroku mogą być leczone poprzez noszenie okularów korekcyjnych albo ćwiczenia ortoptyczne. Te metody tak dobrze nigdy nie sprawdzają się już u dorosłych pacjentów, u których zauważono znaczny postęp choroby oczu i pogorszenie stopnia wady wzroku. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja oraz profilaktyczne badania wzroku. Uznaje się, że dziecko w wieku przedszkolnym oraz szkolnym powinno odwiedzać okulistę rutynowo, przynajmniej raz w roku. Dzieci, u których stwierdzono już wadę widzenia, powinny wybierać się do okulisty raz na 6 miesięcy albo według indywidualnych zaleceń lekarza prowadzącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here