papier toaletowy

Papier toaletowy wydaje się praktycznym, lecz raczej mało ciekawym artykułem… Czy jednak tak jest naprawdę?

Zwykły i niezwykły papier toaletowy

Papier toaletowy to produkt absolutnie codziennego użytku. Choć może to dla niektórych wstydliwe, to z papieru toaletowego korzysta każdy, prawdopodobnie dlatego też stał się on czymś zupełnie zwyczajnym w naszym życiu. Z drugiej jednak strony można stwierdzić, że papier toaletowy jest naprawdę niezwykły pod wieloma względami. Jego geneza sięga XV-wiecznych Chin. Pierwszy twór na wzór papieru toaletowego powstał z uwagi na potrzeby samego władcy – wtedy to była to właściwie „luksusowa zachcianka”. W ten sposób nie tylko mógł on zadbać o swoją higienę osobistą, lecz również podnieść swój status. Nim jednak papier zagościł w toaletach w formach znanym nam dziś, wcześniej do jego wykonania wykorzystywane były np. tkaniny koronkowe, konopne czy wełniane. Osoby mniej zamożne były natomiast zmuszone do używania liści, siana, piasku, a nawet śniegu.

Pierwsza fabrycznie wyprodukowana rolka papieru toaletowa ujrzała światło dzienne w 1857 roku. Ciekawostką jest, że niektóre gazety musiały zmienić sposób drukowania swoich katalogów i np. stosować laminowanie – najpopularniejszy jest przykład katalogu SEARS, który w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych stał się bardzo powszechnym zamiennikiem papieru toaletowego. Po przejściu na druk kolorowy do redakcji trafiły tysiące skarg.

Ile listków ma papier toaletowy?

Kwestia dotycząca tego, ile listków ma papier toaletowy, z pewnością jest bardzo interesująca, co jednak ciekawe, na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od producenta papieru toaletowego, a co więcej, listki różnych firm często są też różnych rozmiarów. Takich informacji często też próżno szukać na opakowaniach papieru toaletowego. Jeśli więc chcesz sprawdzić, ile listków ma papier toaletowy, najprawdopodobniej będzie trzeba zrobić to na własną rękę. Z ciekawostek związanych z listkami papieru toaletowego można jednak dodać, że przeciętny Amerykanin zużywa ich około 57 każdego dnia.

7 rolek na rok

Brzmi jak abstrakcja? Jakieś pięćdziesiąt lat temu było to rzeczywistością w naszym kraju, starsze pokolenie z pewnością pamięta te czasy. Papier toaletowy wtedy wciąż uznawany był za dobro luksusowe, a z powodu jego braku i ogromnego zapotrzebowania, nierzadko służył za łapówkę w celu osiągnięcia różnych mniejszych lub większych korzyści. Zdjęcia kolejek po papier toaletowy bez trudu znajdziesz w sieci. Na szczęście dziś w sklepach bez trudu znajdziesz papier toaletowy i to w bardzo różnych wariantach – począwszy od szarego, aż po nawilżany papier toaletowy.

Papier wolny od drzazg

Brzmi tajemniczo? I Z pewnością nie zachęca do użycia papieru toaletowego? To pierwszy slogan reklamowy tego produktu, który pochodzi z 1935 roku. W 5 lat później powstał natomiast pierwszy papier dwuwarstwowy. A na sam koniec coś zupełnie niezwykłego – w 2005 roku w formie papieru toaletowego ukazał się komiks o politykach…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here