Podologia

Tytułowa dziedzina medycyny mimo, że jest stosunkowo mało znana, to jednak zajmuje się bardzo szeroką gamą schorzeń. Gdy bowiem spytasz, co to jest podologia (określana rzadziej jako podiatria), odpowiemy: to specjalizacja, której zadaniem jest poprawne zdiagnozowanie i skuteczne wyleczenie całych naszych stóp. A więc podolog, kto to jest dokładnie? To wykształcony fachowiec po licznych szkoleniach i kursach, często także po studiach medycznych, który posiada szeroką wiedzę zahaczającą o dermatologię, diabetologię, ortopedię, chirurgię czy technikę ortopedycznego zaopatrzenia. Poniżej omówimy urządzenia, które spotkamy odwiedzając gabinet podologiczny.

Podolog – co leczy i jak?

Jak już wspomnieliśmy, powyższy specjalista zajmuje się stopami swoich pacjentów. By usunąć dolegające im schorzenia, musi on je wcześniej dokładnie zdiagnozować za pomocą jednej z poniższych metod. Pierwszą jest badanie na specjalnej macie noszącej nazwę podobaroskopu. Podolog co robi dzięki temu urządzeniu? Dzięki temu, że mata podłączona jest do komputera, uzyskiwany jest obraz przedstawiający dokładną kondycję naszych stóp. Analizowany jest rozkład obciążenia stopy oraz chód.

Lekarz podolog może też korzystać z podoskopu, pod którym umieszczone jest lustro. Przyrząd ten pozwala ocenić jaki kształt ma stopa i jej wklęśnięcia, czy całość jest poprawnie zbudowane. Badanie wykonuje się statycznie lub w ruchu.

Dobry podolog może również wykonać inny rodzaj diagnostyki nacisku stopy. Służy mu do tego urządzenie zwane pantografem. Badanie wykonuje się zarówno w ruchu, jak i w spoczynku.

Ważna część procesu diagnozy, którą wykonuje specjalista podolog, to tak zwane badanie fizyczne. Mówiąc w skrócie, fachowiec tu za pomocą swoich dłoni sprawdza jak rusza się stopa, czy jest prawidłowo ułożona. Ocenia on też ogólny stan stóp, ewentualne schorzenia i ich stopień zaawansowania. Poleci lekarstwa oraz kosmetyki do pielęgnacji stóp.

Podologia państwowo czy prywatnie?

Często pojawia się pytanie, czy podologia na NFZ jest możliwa do umówienia? Niestety, lekarzy o specjalnościach noszących dokładnie takie nazwy trudno szukać w państwowych przychodniach. Na szczęście w wielu schorzeniach natury podologicznej pomoże dermatolog, który ewentualnie skieruje nas do innych odpowiednich specjalistów. Może kiedyś przyjdzie czas, że podolog na NFZ będzie powszechnie spotykany. Jednak, niestety, nie jest to jeszcze ten moment. Na szczęście w zakresie pielęgnacji i leczenia stóp w ostatnich latach zmienia się wiele. Może więc i niebawem podolog za darmo będzie powszechnie spotykanym bytem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here