Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji i szczególnej troski. Choć rumieniec na twarzy od wieków jest oznaką zdrowia, to dla wielu osób stanowi problem natury estetycznej. Mimo że najczęściej z objawami takimi zmagają się kobiety, to mogą one dotknąć również mężczyzn, a nawet dzieci. Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa i jak można o nią dbać? Podpowiadamy.
Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa?
Skóra naczyniowa jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie niekorzystnych czynników, takich jak zmiany temperatury, mróz, wiatr czy słońce. Pod ich wpływem jej naczynia krwionośne rozszerzają się. Ze względu na to, że znajdują się płytko pod skórą, niemal natychmiast można zauważyć na twarzy rumień i zaczerwienienie. Dodatkowo może towarzyszyć mu uczucie pieczenia lub suchości.
Skóra naczynkowa jest niezwykle delikatna i cienka, może być przesuszona, piekąca i ściągnięta. Pierwszym sygnałem, że mamy do czynienia z takim problemem może być pojawiający się i znikający rumień, który z biegiem czasu zostaje na naszej skórze na stałe, a dodatkowo prowadzi do powstawania tzw. pajączków.
Co sprzyja powstawaniu pękających naczynek?
Rumieniec na twarzy u posiadaczek skóry naczyniowej zazwyczaj pojawia się pod wpływem pewnych czynników. Zalicza się do nich niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli wiatr, zmiany temperatur, suche i mroźne powietrze czy klimatyzacje, ale i stres, pikantne potrawy czy zmiany hormonalne.
Wśród czynników drażniących, które mogą sprzyjać powstawaniu naczynek, wymienia się również niektóre substancje chemiczne znajdujące się w preparatach kosmetycznych, leki, picie alkoholu, a także intensywne ćwiczenia fizyczne. Cera naczyniowa może mieć też podłoże genetyczne, wówczas pierwsze symptomy tego problemu pojawiają się już w dzieciństwie.
Mycie skóry naczynkowej
Pielęgnacja skóry naczyniowej powinna wyglądać tak samo jak w przypadku innych typów cer. Jednak należy szczególną uwagę zwracać na wszelkie czynniki drażniące, które mogą znajdować się w kosmetykach. Do mycia i demakijażu warto używać płynu micelarnego, a następnie delikatnego żelu lub pianki.
Istotne jest również, aby unikać mycia twarzy w gorącej wodzie — najlepiej postawić na letnią. Można stosować też przegotowaną lub mineralną. Po umyciu nie należy trzeć skóry ręcznikiem, tylko delikatnie, stemplującym ruchem ją osuszyć.
Pielęgnacja skóry naczynkowej
W pielęgnacji skóry naczynkowej należy stosować produkty, które nie wykazują działania komadogodnego i drażniącego. Najlepiej jeżeli są one pozbawione alkoholu, silnych detergentów i substancji zapachowych, a także SLS. Dodatkowo nie powinno się wykonywać peelingów mechanicznych, które mogą podrażnić taką skórę. Lepiej postawić na preparaty enzymatyczne.
Wybierając krem do tego typu cery, warto zwrócić uwagę na jego skład — powinien być wzbogacony w substancje, które dobrze działają na problem z naczynkami, czyli witaminę C, P, KK, a także rutynę. Prawidłowa pielęgnacja wzmacnia barierę ochronną skóry, a co za tym idzie, zmniejsza rumień.
Fotoochrona skóry naczynkowej
Ze względu na to, że jedną z przyczyn powstawania rumienia na skórze i pękania naczynek może być intensywne promieniowanie słoneczne, każdego dnia należy po wykonaniu porannej pielęgnacji nałożyć na skórę twarzy krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Po takie kosmetyki należy sięgać również zimą, kiedy wydaje się, że słońce nie operuje, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas o każdej porze roku, nawet przez szyby i może podrażniać skórę, a dodatkowo wywoływać szereg innych niekorzystnych skutków.