mdłości

Mdłości podczas jazdy samochodem (niezależnie od tego czy jest się kierowcą czy pasażerem) to utrudniające podróż doświadczenie. Najprawdopodobniej przyczyną tego typu dolegliwości jest choroba lokomocyjna. Na szczęście są sposoby na powstrzymanie tych objawów poprzez zastosowanie kilku metod, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 

Czym jest choroba lokomocyjna i jak sobie z nią radzić?

Choroba lokomocyjna (kinetoza) to błędnie przetwarzanie bodźców przez nasz błędnik. Bodźce wzrokowe oraz brak stabilnego podłoża i ruchu (przyspieszanie, zwalnianie, zakręty, gwałtowne hamowanie) mogą przyczynić się do „zwariowania” błędnika. Narząd ten przez natłok wrażeń bodźcowych nie będzie miał szans na stabilizację, co będzie powodować zawroty głowy, mdłości, a także i w wielu przypadkach wymioty. Na tę dolegliwość cierpią nie tylko dzieci, ale również dorośli. Mitem jest stwierdzenie, że z tej choroby się wyrasta. Jak zatem radzić sobie z tą przypadłością?

1.      Preparaty apteczne

W punktach farmaceutycznych, czyli aptekach można dostać środki, które pomagają efektywnie zwalczyć objawy choroby lokomocyjnej. Do jednych z najskuteczniejszych środków należy Aviomarin. Substancją czynną leku jest dimenhydramina, która działa przeciwwymiotnie i leczy również nudności. Lek można z łatwością dostać w aptece stacjonarnej, ale warto się zainteresować również tymi internetowymi, gdyż ceny Aviomarin w aptekach internetowych, np. Gdziepolek.pl, są nieco niższe od tych standardowych.

2.      Odpowiednia postawa w aucie

Oglądanie krajobrazów za oknem jest szalenie ciekawe, ale może doprowadzić do „skołowania” błędnika, co w końcowym efekcie może skończyć się wymiotami. Warto zatem skupić się (w miarę możliwości) na jednym punkcie, np. na chmurach. Ponadto będąc osobą, która ma skłonności do tej choroby nie należy również czytać książek podczas jazdy. Błędnik również w takiej sytuacji może „oszaleć” i spowodować dodatkowo ból głowy, który pogłębi nieprzyjemne dolegliwości.

3.      Świeże powietrze

Wietrzenie samochodu i bycie owianym klimatyzacją zdecydowanie pomaga uporać się z nudnościami. Warto pamiętać, żeby nie stosować środków zapachowych o drażniącym zapachu, gdyż ostry zapach również może być dodatkowym bodźcem, który doprowadzi do najgorszych objawów choroby lokomocyjnej.

4.      Odpowiednia dieta

Przed wyjazdem nie jedz ciężkostrawnych i dużych posiłków – przy chorobie lokomocyjnej nie ma nic gorszego jak najadanie się „na zapas”. Przed dłuższą trasą dobrze jest zjeść lekki posiłek, który nie przeciąży żołądka, a w trakcie trasy najlepiej zaopatrzyć się w dużą wodę. Jeśli planujesz jeś posiłki w drodze, to lepiej zrób to na postoju.

Zastosowanie tych czterech sposobów zdecydowanie poprawia komfort jazdy osobie, która ma skłonności do pojawienia się objawów choroby lokomocyjnej. Przypadłość tę można zwalczać naturalnie, ale też farmaceutycznie. Niezależnie od zastosowanego wcześniej sposobu, warto mieć na podorędziu środek, który szybko i skutecznie zniweluje nieprzyjemne dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here