Joga to trening umysłu i ciała, który może się pochwalić wielowiekową historią. Sięga swoimi korzeniami aż Starożytności. Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, które łączą w sobie zarówno techniki oddechowe, jak i medytację.
Z pewnością można powiedzieć, że obecnie joga jest jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń, która ma miliony zwolenników na całym świecie. Opiera się na asanach, które przede wszystkim poprawiają samopoczucie, pomagają trenować swój umysł oraz uczą skupienia się i panowania nad stresem. W niniejszym artykule wszystko, co musisz wiedzieć o jodze.
Czym jest joga?
Joga jest systemem ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych rodem z Indii, który obecnie cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Choć nie zawsze tak było.
Historia jogi
Joga liczy już ponad 5000 lat. Męski adept jogi nazywany był joginem lub jogiem. Kobiety uprawiające jogę też nie były rzadkością i nazywano je joginie. Jogę praktykowano długo przed pojawieniem się piśmiennictwa w Indiach. Na przestrzeni pięciu tysięcy lat swego istnienia zdobyła miliony zwolenników i uczniów, którzy szerzyli i nadal szerzą filozofie jogi.
Jogasutry – najstarszy traktat klasycznej jogi indyjskiej, który powstał blisko 2000 lat temu. Prawdopodobnie autorem traktatu był indyjski mędrzec Ryszi Patańdźali (trl. Pātañjali). Jest swoistym poradnikiem, który uczy tego, jak kontrolować własny umysł, emocje i ciało.
W przeciwieństwie do nowoczesnej jogi, która głównie jest kojarzona z asanami i formą treningu fizycznego, joga klasyczna nie skupiała się na ćwiczeniach i sprawności fizycznej. Głównym jej celem jest przede wszystkim ćwiczenie umysłu i poprawa pracy mózgu, techniki oddechowe i rozszerzanie świadomości.
Prawdopodobnie dopiero w wieku XIX joga dotarła do Europy. Szczyt popularności przypadł na lata 20-30 wieku XX.
Filozofia jogi
Symbolem jogi jest drzewo z gałęziami, pniem i owocami. Każda gałąź reprezentuje poszczególną tradycję indyjskiej jogi.
Oto one:
- Hathajoga – bazuje się na asanach (pozycjach ciała), kontroli oddechu, łącząc praktyki ezoteryczne i fizyczne.
- Joga klasyczna\radża bazuje się na medytacji, na ośmiu stopniach\kończynach, które pomagają uzyskać równowagę w życiu. Kładzie duży nacisk na metafizykę i praktyki ezoteryczne.
- Karmajoga – jedna z najważniejszych ścieżek indyjskiej jogi, polegająca przede wszystkim na dążeniu do przyszłości, wolnej od egoizmu i negatywnych emocji.
- Bhaktijoga odwołuje się do pozytywnych emocji, takich jak tolerancja, miłość, akceptacja, które należy wykorzystać do samorealizacji.
- Dźńanajoga – ścieżka indyjskiej jogi, która kładzie nacisk głównie na trenowanie umysłu i rozwijanie umiejętności poprzez naukę.
- I na zakończenie tatntrajoga – rytualizm, praktyki mantrowe. Skupia się przede wszystkim na ciele, które jest głównym narzędziem i ośrodkiem, w którym odbywa się transformacja.
Joga czakr
Słowo „czakra” dosłownie oznacza kręcące się koło. Prawdopodobnie jest skupiskiem energii, wirującej po naszym organizmie. Według jogi nasze emocje, myśli bezpośrednio zależą od tego, czym wypełniamy nasze czakry. Czakry wpływają na energetyczne funkcjonowanie organizmu ludzkiego i relacje z innymi. Gdy nie funkcjonują prawidłowo, źle się czujemy, jesteśmy zestresowani, niepewni siebie, załamani.
Istnieje siedem głównych czakr o różnych kolorach
- Sahasrara – czakra głowy\korony (filetowa)
- Ajna – trzecie oko (granat)
- Vishuddha – czakra gardłowa (niebieska)
- Anahata – czakra serca (zielona)
- Manipura – czakra splotu słonecznego (żółta)
- Svadhishthana – witalna (pomarańczowa)
- Muladhara – czakra podstawy\korzenia – promieniuje czerwienią.
Rodzaje jogi
Jak już wspominaliśmy wcześniej, obecnie istnieje mnóstwo różnych rodzajów jogi. Nowoczesna joga ewaluowała i dziś skupia się głównie na sprawności fizycznej, elastyczności i oddychaniu. Z pewnością każdy rodzaj jogi ma własne zalety i wady. Najważniejsze, wybrać ten typ, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojego organizmu.
Godne uwagi są następujące rodzaje jogi:
- Ashtanga yoga
- Bikram joga
- Hatha joga
- Joga Iyengara
- Jivamukti yoga
- Joga Kripalu
- Joga Kundalini
- Power Yoga
- Sivananda
- Viniyoga
- Yin Joga
- Joga prenatalna
- regenerująca.
Joga – powszechne urazy i przeciwwskazania
Jeżeli chcesz uniknąć kontuzji w jodze, to musisz przede wszystkim opanować prawidłową technikę, w czym Tobie na pewno pomoże profesjonalny trener. Podczas ćwiczenia jogi najczęściej dochodzi do urazów stawów, mięśni, łokci i nadgarstków.
Przeciwwskazania do uprawiania jogi:
- ciąża
- nadciśnienie
- rwa kulszowa
- jaskra.
Ważne informacje dotyczące ćwiczeń
Jogę można ćwiczyć w domu lub zapisując się na zajęcia grupowe. Najważniejsze to znaleźć chwilę w zupełnej ciszy, aby nic nas podczas jogi nie rozpraszało. Koniecznie dobierz odpowiedni strój, który będzie wygodny i nie będzie krępował ruchów. Pamiętaj, aby w trakcie jogi oraz przed samymi ćwiczeniami nie pić wody i nie spożywać posiłków. Czas pomiędzy jogą a większym posiłkiem powinien wynieść minimum 2 godziny.
Podsumowanie
Joga to dobry sposób na odnalezienie równowagi z samym sobą. Możemy ją ćwiczyć w zaciszu domowym, korzystając z internetu. Możemy również zapisać się na zajęcia grupowe, gdzie nauczyciel da nam kilka cennych rad. Pomaga w walce ze stresem, ale również w niektórych schorzeniach, np. żylakach, migrenach.