żylaki nóg
Photo adamkontor/ pixabay

Żylaki to nic innego jak opuchnięte i powiększone żyły, które się skręcają, w efekcie czego wyglądają jakby miały niebieski lub ciemnofioletowy kolor. Pojawiają się, gdy w żyłach dochodzi do uszkodzenia zastawki, która nie pozwala prawidłowo płynąć krwi, i ta gromadzi się w jednym miejscu.

Statystycznie na tę przypadłość cierpi co czwarty dorosły, czyli około 23% wszystkich dorosłych. Na żylaki są jednak bardziej podatne kobiety w ciąży, a także osoby z nadwagą. Najbardziej ich widocznymi objawami są bóle nóg, obrzęk kostek oraz pojawiające się pajączki.

Co to są żylaki?

Najprościej mówiąc, żylaki są opuchniętymi żyłami, które najczęściej pojawiają się na nogach, a czasem także na stopach. Pojawiają się wtedy, gdy zastawki w żyłach nie działają skutecznie i krew nie może swobodnie przepływać. Rzadko żylaki leczy się z pobudek zdrowotnych, częściej zgłaszający się na ich usunięcie motywują się pobudkami estetycznymi. Jednak, gdy występują tak uciążliwe dolegliwości jak obrzęki, bóle, a nawet bóle całych nóg, co powoduje ogromny dyskomfort, należy je wyleczyć. Podczas leczenia można także stosować domowe sposoby, które na pewno złagodzą ciężkie objawy. Podczas najostrzejszych stanów żylaki mogą pękać, a nawet przekształcić się w owrzodzenia. Wtedy leczenie jest dłuższe i wymaga więcej specjalistycznych zabiegów.

kobieta nogi
Photo SuperFerFilm// pixabay

Czym się objawiają?

Żylaki nie objawiają się zazwyczaj bólem, ale posiadają widoczne symptomy. Żyły takie wyglądają na wybrzuszone oraz napuchnięte i skręcone. Są ciemnoniebieskiego lub fioletowego koloru. Rzadziej pacjenci skarżą się na bolące nogi, uczucie ciężkości nóg po wymagającym dniu lub zaraz po wstaniu, krwawienia tego obszaru czy opuchnięte kostki. Zazwyczaj żylaki objawiają się powstawaniem pajączków na nodze zmienionej chorobowo. W pobliżu żylaków może też występować przebarwienie skóry koloru brązowego lub niebieskiego. Czasem pacjenci skarżą się na skurcze przy nagłym wstawaniu, a także objawy zespołu niespokojnych nóg.

Żylaki – metody leczenia

Gdy żylaki nie sprawiają większego dyskomfortu i nie tworzą się przez nie większe objawy, leczenie nie musi być konieczne. Ważne jest tutaj zaakceptowanie ich wizualnego wyglądu, który może nie jest najestetyczniejszy, ale też nie zawsze aż tak bardzo rzuca się w oczy. Leczenie jak koniecznie, wtedy, gdy wystąpią wcześniej wymienione, nieprzyjemne objawy, w celu ich zredukowania oraz uniknięcia dalszych powikłań. Czasem leczenie może wynikać tylko z pobudek kosmetycznych, gdy żylaki są bardzo widoczne, a komuś zależy na ich usunięciu. Decyduje tu subiektywna wrażliwość. Przed wybraniem odpowiedniego leczenia, lekarz może zlecić USG żył.

Zabieg operacyjny

Bardzo widoczne żylaki można usunąć zazwyczaj chirurgicznie. Zabieg taki odbywa się pod ogólnym znieczuleniem. W bardzo dużej większości przypadków po takim zabiegu można wrócić tego samego dnia do domu. Jeśli operowane są obie nogi, wtedy pacjent może pozostać w szpitalu na jeden dzień. Zabieg wykonuje się laserem. Żyły poddawane są silnemu niebieskiemu światłu, które sprawia, że żylaki zanikają.

operacja
Obraz marionbrun z Pixabay

Żylaki ich podwiązanie i wyciąganie

Metoda ta polega na wykonaniu nacięcia w okolicy pachwiny przy żylaku, który chce się zlikwidować, oraz drugiego nacięcia, w dalszej części nogi, która jest poddawana zabiegowi. Do jej przeprowadzenia używa się elastycznego druciku, który ma za zadanie wyciągnąć niechcianą żyłę. Zabieg ten nie wymaga pobytu w szpitalu, ale mogą po nim wystąpić siniaki, krwawienia oraz ból. W okresie powrotu do zdrowia nosi się specjalne uciskowe pończochy, a sam powrót do kondycji sprzed zabiegu zajmuje od jednego do trzech tygodni.

Skleroterapia

Jest to zabieg, podczas którego do żylaków wstrzykiwana jest chemiczna substancja. Powoduje ona blizny oraz w efekcie zamyka żylaki, które znikają po kilku tygodniach, poprzez redukcję krwi w nich. Substancja ta, aby lepiej działała, być może będzie musiała zostać wstrzyknięta nie tylko jeden raz. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowany zabieg i zazwyczaj jest bardzo skuteczny.

Ablacja częstotliwością radiową

To kolejny zabieg, który skutecznie usuwa żylaki. Polega na zrobieniu małego nacięcia nad lub pod kolanem, i za pomocą ultrasonografu wprowadza się do żyły rurkę, czyli cewnik. Następnie do cewnika zostaje wprowadzona sonda emitująca częstotliwości radiowe, które podgrzewają żyły. Zachodzi w nich wtedy zapadanie się ścianek i szczelnie się one zamykają. Zabieg ten stosuje się, gdy żylaki są już dużym problemem. Podczas tego zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie, gdyż znieczulenie ogólne nie jest przy nim potrzebne.

Istnieją również domowe sposoby na złagodzenie żylaków i ich widoczności. Są to na przykład smarowanie ich oliwą z oliwek, czy octem jabłkowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here