kurkuma
Photo stevepb/ pixabay

Z pewnością można stwierdzić, że obecnie kurkuma (ostryż, szafranica) jest jednym z najskuteczniejszych suplementów diety. Jak wynika z licznych badań naukowych, dobroczynnie wpływa zarówno na nasze ciało, jak i mózg. W niniejszym zestawieniu przedstawiamy 8 właściwości leczniczych kurkumy.

Kurkuma zawiera kurkuminę

Kurkuma jest popularną przyprawą, która barwi potrawy na żółty kolor (ryż, ziemniaki, kopytka, ciasta). Jest ceniona i stosowana przez Hindusów od tysięcy lat. Liczne badania naukowe potwierdziły właściwości lecznicze kurkumy. A to wszystko dzięki zawartym w niej związkom bioaktywnym, nazywanym kurkuminoidami. Kurkumina jest głównym składnikiem bioaktywnym szafranicy. Jest silnym przeciwutleniaczem, w związku z czym może się pochwalić działaniem przeciwzapalnym. Kurkumina jest niestety słabo wchłaniana do krwiobiegu, dlatego należy wraz z nią jeść pieprz czarny, który zawiera piperynę. Piperyna zwiększa wchłanianie kurkuminy o blisko dwa tysiące procent.

Kurkumina rozpuszcza się w lipidach, dlatego zaleca się jej spożywanie z tłustymi potrawami i zdrowymi tłuszczami, takim jak olej kokosowy, oliwa z oliwek.

Reasumując, można powiedzieć, że kurkuma jest bogatym źródłem kurkuminy, która może się pochwalić działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.

kurkuma
Photo setvepb/ pixabay


Kurkumina posiada właściwości przeciwzapalne

Stan zapalny to naturalna odpowiedź organizmu na drobnoustroje chorobotwórcze, które uszkadzają tkanki organizmu ludzkiego. Ostry krótkotrwały stan zapalny samoczynnie wykrywa i usuwa zagrożenia. Z kolei przewlekłe stany zapalne zaczynają atakować i niszczyć własne tkanki i komórki organizmu.

Naukowcy zgodnie stwierdzają, że różne stany zapalne mają znaczenie w powstawaniu choroby Alzheimera, chorób serca, raka, choroby zwyrodnienia stawów. Dlatego wszelkie produkty spożywcze, posiadające działanie przeciwzapalne, zmniejszają ryzyko wyżej wymienionych chorób. Prawdopodobnie też mogą być stosowane w ich leczeniu.


Kurkuma ma właściwości antyoksydacyjne

Głównym zadaniem przeciwutleniaczy jest ochrona organizmu ludzkiego przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami.

Ze względu na swoją strukturę chemiczną, kurkumina jest silnym antyoksydantem, który potrafi w naturalny sposób neutralizować działanie wolnych rodników.


Kurkumina wspomaga pracę mózgu

Główną cechą mózgu jest neuroplastyczność, czyli zdolność neuronów do stwarzania i regeneracji nowych połączeń. Jednym z głównych bodźców napędzających ten proces jest neurotroficzny składnik pochodzenia mózgowego (BDNF). BDNF należy do rodziny czynników wzrostu nerwów. Jedną z przyczyn rozwoju choroby Alzheimera i depresji niewątpliwie jest obniżony poziom BDNF. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu tego białka.

Prawdopodobnie kurkumina zwiększa poziom BDNF. Dlatego może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób degeneracyjnych mózgu. Ponadto poprawia pamięć i koncentrację.


Kurkuma zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Jak wynika z niektórych badań naukowych, kurkumina poprawia funkcje wyściółki naczyń krwionośnych i reguluje ciśnienie oraz krzepnięcie krwi. Zaburzenie czynności śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca. Ponadto kurkuma obniża stany zapalne oraz zapobiega utlenianiu lipoprotein o małej gęstości.


Kurkuma jest pomocna w leczeniu raka

Kurkumina hamuje angiogenezę (wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach), przeciwdziała przerzutom raka. Zmniejsza ryzyko rozwoju raka układu pokarmowego, w tym też jelita grubego, żołądka, przełyku.

kurkumina
Photo Barbara808/ pixabay


Kurkuma w walce z zapaleniem stawów

Ze względu na to, że kurkumina ma działanie przeciwzapalne, nie ma nic dziwnego w tym, że jest stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak wykazały niektóre eksperymenty, kurkumina jest skuteczniejsza od niektórych leków przeciwzapalnych.


Kurkumina wspomaga terapię depresji

Jak wynika z najnowszych badań naukowych, kurkuma wykazuje działanie podobne do leków antydepresyjnych. Ze względu na to, że podnosi stan BDNF, może być stosowana na problemy z pamięcią i koncentracją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here