łysienie plackowate
Photo pexels/ pixabay

Łysienie plackowate dotyka przede wszystkim młode osoby. Prawie połowa pacjentów zgłasza początek choroby jeszcze w dzieciństwie. Z pewnością sytuacja ta prowadzi do stresu. W niniejszym artykule najważniejsze informacje na temat plackowatego wypadania włosów.

Czym jest alopecia areata?

Łysienie AA to schorzenie, podczas którego dochodzi do wypadania włosów, kiedy na głowie pozostają plamy w kształcie placków. Prawdopodobnie łysienie plackowate jest schorzeniem autoimmunologicznym. Układ immunologiczny atakuje, a później niszczy mieszki włosowe, w wyniku czego dochodzi do utraty włosów przez chorego.

Ten typ łysienia może dotykać nie tylko owłosioną część głowy i twarzy, lecz także inne części ciała.

Prawdopodobnie alopecia areata może z czasem przejść w łysienie uogólnione, które charakteryzuje się brakiem włosów na całym ciele. Choć włosy stopniowo odrastają, to później znowu dochodzi do ich wypadania.

łysy
Photo swiemker/ pixabay

Obecnie nie ma jednej skutecznej metody leczenia tego typu łysienia. Istnieją różne zabiegi, które zapobiegają wypadaniu włosów i przyspieszają ich porost. W leczeniu łysienia AA ze względu na to, że pacjenci często borykają się z depresją, spowodowaną nadmiernym wypadaniem włosów, stosowane są też leki antydepresyjne.

Łysienie plackowate – przyczyny

Alopecia areata jest chorobą autoimmunologiczną. Układ immunologiczny atakuje i niszczy mieszki włosowe, uznając je za wrogie tkanki. Na razie naukowcy nie znają dokładnych przyczyn łysienia plackowatego. Choć istnieje przypuszczenie, że prawdopodobnie dotyka osoby, u których w rodzinie występowały inne choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów. Na łysienie mogą być również narażone kobiety w ciąży

Objawy łysienia plackowatego

Głównym objawem alopecia areata jest wypadanie włosów. Charakterystyczne „łyse” plamy są niewielkich rozmiarów, choć czasami mogą się rozlewać, tworząc łysinę. Włosy wypadają w obrębie głowy, twarzy (rzęsy, brwi) i innych owłosionych części ciała. W rzadkich przypadkach alopecia areata (plackowate wypadanie włosów) może przejść w tzw. alopecia universalis (całkowita utrata włosów na całym ciele) lub łysienie uogólnione (utrata wszystkich włosów na głowie). Łysienie plackowate jest chorobą nieprzewidywalną, ponieważ włosy mogą zacząć odrastać, a później z nieznanych przyczyn, zacząć nagle wypadać.

Łysienie plackowate typu męskiego

Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Choć w przypadku mężczyzn w przebiegu choroby dochodzi do znacznej utraty włosów. Prawdopodobnie są bardziej narażeni na łysienie dziedziczne niż kobiety. W przypadku mężczyzn choroba dotyka przede wszystkim głowę, klatkę piersiową oraz plecy.

Łysienie plackowate typu żeńskiego

Z pewnością łysienie plackowate częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, choć na razie naukowcy nie mogą wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Kobiety najczęściej cierpią z nadmiernego wypadania kosmyków na głowie oraz utraty rzęs i brwi.

łysa kobieta
Photo luxstorm/ pixabay

Łysienie plackowate u dzieci

Blisko 50% pacjentów początek choroby zauważa w dzieciństwie albo przed 20. rokiem życia. W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których głównymi objawami choroby jest ogniskowe wypadanie włosów, w przebiegu choroby u dzieci można też zaobserwować zmiany tkanek w okolicy paznokci.

Alopecia areata – rodzaje

Istnieje kilka najczęściej występujących rodzajów łysienia AA. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami, przebiegiem i leczeniem.

Rodzaje plackowatego wypadania włosów:

  • uogólnione\alopecia universalis – utrata włosów na całej powierzchni ciała;
  • niejednolite, inaczej wieloogniskowe (łysiny w różnych miejscach głowy);
  • całkowite\alopecia totalis – całkowita utrata włosów z całej skóry głowy;
  • wężykowate (łyse partie wokół głowy) i pasmowate (łysienie obejmuje potylicę, skroni i linię nad czołem);
  • rozlane (łysienie bezogniskowe).

Łysienie plackowate – rozpoznanie i diagnostyka

Diagnoza łysienia plackowatego jest dokonywana na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, dermoskopii, testu pociągania, badań laboratoryjnych. Jeżeli lekarz podejrzewa, że wraz z łysieniem współwystępują inne choroby, może zlecić badania krwi (szybkość sedymentacji erytrocytów, szybkość wzrastania białka C-reaktywnego, profil tarczycowy). Lekarz w niektórych wypadkach może zlecić również biopsję skóry głowy, w celu wykluczenia grzybicy skóry głowy.

łysy
Photo silvy0771/ pixabay

Leczenie plackowatego wypadania włosów

Na razie nie ma jednego skutecznego leku przeciwko łysieniu plackowatemu. Chociaż istnieje wiele różnych metod, które przyspieszają porost nowych kosmyków i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu.

W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się różnego rodzaju preparaty. Godne uwagi są kortykosteroidy w postaci maści, kremów, żeli, pianek (Klobetazol\propionian klobetazolu), a także środki dostępne bez recepty (Minoxidil, Anthralin).

I na koniec słów kilka o innych metodach leczenia łysienia plackowatego: immunoterapia miejscowa, leki doustne o działaniu immunosupresyjnym, terapia światłem, zastrzyki sterydowe. Godne uwagi są też naturalne metody leczenia: aromaterapia, akupunktura, masaż głowy, aloes, sok z cebuli. Pamiętać też warto o zdrowej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here