Jak poradzić sobie z zaburzeniami erekcji spowodowanymi stresem

Problemy z erekcją moją pojawić się w każdym okresie życia seksualnego mężczyzn. Brak ochoty na seks może mieć różne podłoże, ale jednym z najważniejszych czynników lekarze specjaliści wymieniają przewlekły stres(1). Codzienne obowiązki zawodowe i niezdrowy tryb życia wpływają negatywnie na ogólną kondycję organizmu, co prowadzi do wzmożonego napięcia nerwowego i kłopotów podczas osiągania wzwodu. Jak stres wpływa na życie seksualne i jak poradzić sobie w przypadku braku satysfakcji ze współżycia?

Różne przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć różne podłoże. Podstawowym, często lekceważonym czynnikiem, jest prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia. Przyczynami niezadowalającego życia seksualnego może być praca obciążająca nadmiernymi obowiązkami i wygórowane ambicje, które mają wpływ na kondycję psychiczną mężczyzny. Inne powody mogą być związane z życiem osobistym, w tym kłótnie z partnerką i konflikty rodzinne. Wzmożone napięcie nerwowe może prowadzić do aktywizacji układu współczulnego, który ma za zadanie mobilizację organizmu do działania. W wielu przypadkach uniemożliwia to osiągnięcie wzwodu.

Wpływ na stan psychiczny mężczyzn

Dysfunkcje w zakresie erekcji mogą dotyczyć możliwości osiągnięcia pełnego wzwodu, niemożności utrzymania erekcji lub całkowitego zaniku wzwodu. Przejściowe problemy z potencją nie powinny powodować niepokoju, natomiast długotrwale utrzymująca się impotencja wymaga zwykle konsultacji z lekarzem. Ma to ogromny wpływ nie tylko na życie seksualne mężczyzny, ale także na całe jego zdrowie psychiczne. Pojawia się stres, który z czasem potęguje się i powoduje brak możliwości odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Zwiększa to lęk przed zbliżeniem i powoduje brak ochoty na współżycie.

Skutki niemożności osiągnięcia wzwodu

Sytuacje stresowe przyczyniają się do obniżenia libido i niemożności osiągnięcia pełnego wzwodu. Ma to szczególne znaczenie w grupie osób powyżej 40. roku życia, ale dotyczyć może mężczyzn w każdym wieku(2). Podniecenie seksualne ma swój początek mózgu, w którym zlokalizowane są receptory odpowiadające na reakcje człowieka i funkcje seksualne. Napięcie nerwowe spowodowane przez stres prowadzi do nieprawidłowego odbierania bodźców, przez co mężczyzna traci zainteresowanie sferą seksualną. To z kolei może powodować nadmierny krytycyzm, brak pewności siebie, a nawet stany depresyjne.

Skuteczne tabletki na potencję

Zaburzenia erekcji wywołane stanem psychicznym powinny zniknąć po wyeliminowaniu z życia najbardziej obciążających sytuacji stresowych. Po zaniku napięcia nerwowego zazwyczaj męskie libido odzyskuje dawny poziom i sytuacja wraca do normy. Nie zawsze jednak będzie to wystarczające. Specjaliści wskazują, że skutecznym rozwiązaniem mogą być tabletki na potencję. Ich działanie polega na pobudzeniu układu krążenia. Powodują rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych i zwiększenie przepływu krwi przez naczynia. W konsekwencji do prącia napływa większa ilość krwi podczas podniecenia seksualnego.

Prawidłowe przyjmowanie leków

Tabletki na potencję stosowane przed stosunkiem seksualnym zwiększają libido mężczyzny, co naturalnie podnosi pewność siebie. Aby spełniły swoją funkcję, powinny być przyjmowane około 1 godzinę przed zbliżeniem intymnym. Trzeba jednak pamiętać, aby nie kupować niesprawdzonych środków, lecz kierować się produktami dostępnymi w aptekach i zaleceniami lekarzy lub farmaceutów. Ponadto nie należy używać kilku środków jednocześnie, aby nie istniało zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i groźnych skutków ubocznych.

Aktywność sprzyjająca odprężeniu

Warto dodać, że stres i obniżone libido wpływa nie tylko na mężczyzn, lecz także powoduje zmniejszenie popędu płciowego u kobiet. Dlatego problem z seksem warto niwelować poprzez rozpoczęcie aktywności obniżającej lęk przed niespełnieniem oczekiwań partnerki i sprzyjającej odprężeniu(3), na przykład, w formie stymulującego masażu ciała. Pozwoli to na odizolowanie się od stresu i uzyskanie stanu większego odprężenia. Leki na potencję powinny być stosowane dopiero po konsultacji lekarskiej, bez względu na to, czy wybrane środki są ogólnodostępne, czy do ich zakupu wymagana jest recepta.

Przypisy:

  1. Zbigniew Lew-Starowicz — Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji
  2. Zaburzenia erekcji w Polsce — Raport VEDI Clinic: Klinika dla Mężczyzn
  3. Justyna Oettingen — Propozycja postępowania terapeutycznego w przypadku zaburzeń erekcji. Podejście poznawczo-behawioralne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here