Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to powszechny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się to schorzenie i jak można z nim walczyć. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o swoje zdrowie już teraz.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

To schorzenie układu krążenia, które charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Mowa tu zarówno o wartości skurczowej, jak i rozkurczowej. Najczęściej problem ten ma samoistny charakter i trudno tu wskazać przyczynę. Niektórzy uważają, że o chorobie mogą decydować czynniki genetyczne i środowiskowe. Czasami nadciśnienie ma charakter wtórny i następuje przy chorobach nerek, mózgu czy gruczołów dokrewnych.

Schorzenie zazwyczaj diagnozowane jest podczas podstawowych badań kontrolnuch u lekarza. Ponadto pomiar ciśnienia możesz przeprowadzić w domu. Warto wiedzieć, że chorobie mogą towarzyszyć bóle głowy, krwawienie z nosa, uczucie niepokoju, zaburzenia snu czy zmniejszenie tolerancji wysiłki fizycznego. Specjalista zaproponuje skuteczne metody terapii, a także wskaże, co jeść na obniżenie ciśnienia https://dietly.pl/blog/dieta-przy-nadcisnieniu-tetniczym. Odpowiednia dieta pozwoli pacjentowi zatroszczyć się o zdrowie.

Kiedy występuje nadciśnienie? O takim stanie mówimy, gdy ciśnienie skurczowe jest większe bądź równe 140 mm Hg i/lub ciśnienie rozkurczowe wynosi 90 mm Hg lub więcej. Wówczas należy koniecznie udać się do lekarza, który dokładnie zbada problem.

Jak walczyć z nadciśnieniem?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do wielu groźnych dla zdrowia powikłań. Dlatego warto mieć pod ręką ciśnieniomierz i wykonywać regularne pomiary. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty. Kluczowym aspektem będzie farmakoterapia oraz wspomniana dieta.

Według szacunków zdecydowana większość pacjentów nie stosuje się do wskazówek dietetycznych, co znacznie utrudnia leczenie. Wystarczy jednak sprawdzić, co jeść na obniżenie ciśnienia, aby po pewnym czasie móc zmniejszyć dawkę leku. Przekonało się o tym wiele osób, które poważnie podchodzą do zdrowia i nie ignorują niepokojących objawów.

Co jeść na obniżenie ciśnienia?

Wiesz już, jak ważna jest dieta w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Jedno z głównych zaleceń to ograniczenie soli w pokarmach. Ta w dużej ilości znajduje się w serach, wędlinach, kiszonkach czy wędzonych rybach. Należy bezwzględnie unikać chipsów, paluszków czy innych słonych przekąsek. Sól w potrawach możesz z powodzeniem zastąpić papryką, ziołami czy pieprzem.

Do polecanych przez lekarzy składników należy potas. Znajduje się on w roślinach strączkowych, migdałach, orzechach, ziemniakach, rybach, bananach, pomidorach czy awokado. Bogactwo warzyw w codziennej diecie pozwoli Ci zapanować nad przykrymi dolegliwościami.

Wśród produktów, które obniżają ciśnienie krwi, znajdziesz również gorzką czekoladę (o zawartości kakao powyżej 90%), buraki, czosnek, imbir, nabiał, owoce jagodowe, zielone warzywa, herbatę z hibiskusa czy granat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here