Pokrzywa zwyczajna była stosowana w ziołolecznictwie od starożytnych czasów. Już Egipcjanie stosowali ją na zapalenie stawów oraz ból pleców, a rzymskie wojska w czasie wojen, wcierały ją w swoje ciało, by zachować ciepło. Z łacińskiego (Urtica dioica) słowo uro znaczy tyle, co spalić, a to doskonale obrazuje, to jak pokrzywa się zachowuje. Niemniej jej liście mogą powodować chwilowe uczucie pieczenia. Struktura liścia posiada małe włoski, które w kontakcie z ciałem człowieka wywołują także uczucie swędzenia i szczypania. Często występuje też obrzęk oraz zaczerwienienie.
Dopiero po zmianie pokrzywy na suplement w postaci zasuszonej lub gotowanej, jest ona bezpieczna i mało inwazyjna w zażywaniu. Ma ona wiele właściwości tak leczniczych, jak i kosmetycznych. W poniższym tekście przyjrzymy się tym, które są poparte dowodami.
Składniki odżywcze w pokrzywie
Właściwości odżywcze posiadają liście oraz korzenie pokrzywy. Zawierają w sobie takie witaminy jak: A, C oraz K, a także kilka witamin z grupy B. Minerały obecne w tym ziele to żelazo, wapń, magnez, potas, sód oraz fosfor. Pokrzywa zawiera w sobie również tłuszcze w postaci kwasów: linolowego, linolenowego, stearynowego oraz oleinowego. Posiada także aminokwasy, tak ważne w organizmie do syntezy białek. Dużo z jej składników odżywczych działa jako przeciwutleniacze. Chronią one nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki w procesie starzenia. Ich zwiększony poziom może prowadzić nawet do powstania raka. Badania wykazują, że picie ekstraktów z pokrzywy może znacznie podnieść poziom przeciwutleniaczy we krwi. Jest również moczopędna, więc przeciwdziała zatrzymaniu wody w organizmie.
- Photo Mareefe/ pixabay
Zmniejszenie stanu zapalnego
Powstawanie w organizmie stanu zapalnego łączy się z samoistną funkcją, która sprawia, że organizm sam się leczy i zwalcza infekcje. Niestety skutkuje to tylko w przypadku lekkich zapaleń, przewlekłe mogą mieć poważne powikłania. Pokrzywa zawiera w sobie różne składniki, które mogą uregulować ten stan. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że pokrzywa zmniejsza hormony zapalne, poprzez zakłócanie ich produkcji. Stosowanie kremu z pokrzywy lub spożywanie produktów z jej pochodnymi może zminimalizować na przykład zapalenie stawów. Przeprowadzono badania, które pokazały, że stosowanie takiego kremu znacznie poprawiło skutki leczenia, niż na przykład stosowanie placebo. Niemniej pokrzywa jest tylko suplementem, czyli dodatkiem i póki co nie istnieje wystarczająca ilość badań, która potwierdziłaby jej zastosowanie jako samodzielny lek.
Pokrzywa, a leczenie prostaty
Problem prostaty dotyka mniej więcej 50% mężczyzn po 51 roku życia. Powiększona prostata jest popularnym schorzeniem przerostu gruczołu krokowego. Nie ustalono jeszcze, co może prowadzić do występowania prostaty, ale jest to bardzo dyskomfortowa dolegliwość, która sprawia problemy przy oddawaniu moczu. Istnieją badania, które pokazują, że pokrzywa może znacznie wspomóc proces leczenia prostaty. Przeprowadzone testy na zwierzętach, pokazały, że roślina ta może zmienić testosteron, w jego silniejszą formę, co powoduje złagodzenie skutków dolegliwości. Osoby z tym schorzeniem, które stosowały pokrzywę, zauważyły u siebie poprawę w oddawaniu moczu bez wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Niemniej nie może ona być stosowana jako zamiennik leków, gdyż brak jak na razie badań potwierdzających taką jej skuteczność.
Jak zwalczyć katar sienny?
Katar sienny jest odmianą alergii, przejawiającą się zapaleniem błony śluzowej nosa. Prawdopodobnie pokrzywa będzie bardzo obiecującym naturalnym lekiem, przeciwdziałającym objawom kataru. Badania pokazują, że ekstrakty z pokrzywy mogą wspomóc zahamowanie stanów zapalnych wywołujących między innymi alergie. Działa ona przeciwhistaminowo i powstrzymuje komórki wywołujące alergię. Niestety badania przeprowadzone na ludziach, pokazują, że pokrzywa tylko nieznacznie bardziej wpływa na poprawę zdrowia, niż stosowanie placebo. Chociaż ma ona predyspozycje do pretendowania na skuteczny lek przeciw alergii, potrzebne są jeszcze długie badania, które pokażą więcej pozytywnych wyników działania pokrzywy.
- Photo HOerwin56/ pixabay
Pokrzywa na obniżenie ciśnienia
Problem podwyższonego ciśnienia krwi jest bardzo popularny wśród naszego społeczeństwa. Prawdopodobnie cierpi na niego jedna na trzy dorosłe osoby. Wysoki poziom ciśnienia może powodować także inne choroby, takie jak choroby serca lub udar. Są one jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Pokrzywa była już od dawna stosowana jako lek na obniżenie ciśnienia krwi. Stymuluje ona produkcję tlenku azotu w organizmie, który rozszerza naczynia krwionośne, co znacznie obniża ciśnienie krwi. Ma także związki, które swoim działaniem rozluźniają serce, co zmniejsza jego szybkość bicia. Jednak badania są, póki co bardzo niejednoznaczne i wymagają dalszej analizy.