Wykorzystanie skanera wewnątrzustnego w planowaniu i projektowaniu leczenia stomatologicznego

0
167

Podwaliny zdrowia człowieka kryją się w jamie ustnej. Kluczem do zrozumienia jej aktualnego stanu jest skaner wewnątrzustny. To niewielkie urządzenie jest obecnie kluczowym sprzętem, pozwalającym monitorować faktyczną kondycję uzębienia. Na czym polega jego rola w badaniu stomatologicznym i planowaniu dalszego leczenia?

Czym jest skaner wewnątrzustny?

Skaner wewnątrzustny (https://sklep.marrodent.pl/cerec-ac-omnicam-2-0-connect-skaner-wewnatrzustny-6692680-sirona.html) to urządzenie, które w trakcie badania sporządza pełny, trójwymiarowy obraz jamy ustnej. Dzięki niemu można m.in.:

  • dokładnie wizualizować zęby z każdej strony,
  • sprawdzić stan dziąseł i zębów,
  • łatwo diagnozować zmiany patologiczne w obrębie jamy ustnej.

Dane sporządzone przez urządzenie są przydatne również dla samego pacjenta, który dzięki nim ma pełny obraz swojego uzębienia i może na jego podstawie planować wraz ze specjalistą dalsze leczenie.

Skaner w kooperacji z innymi urządzeniami

Skanery wewnątrzustne odgrywają bardzo ważną rolę m.in. w protetyce. Urządzenia te można połączyć np. z drukarkami 3D i na podstawie wykreowanych danych zaplanować przebieg pracy protetycznej. Obraz ze skanera pozwala również przeanalizować łączne (oscylacyjne) koszty leczenia, usprawnić diagnostykę, a także określić efekty podejmowanych działań diagnostycznych i leczniczych.

Warto dodać, że skanery są coraz częściej wykorzystywane w gabinetach dentystycznych. Szacuje się, że aż 15 procent wszystkich podmiotów świadczących leczenie stomatologiczne, korzysta z tych urządzeń.

Możliwości skanera wewnątrzustnego

O możliwościach, jakie niesie ze sobą użycie skanera wewnątrzustnego świadczy m.in. zakres usług stomatologicznych, które mogą być z jego pomocą realizowane.

  • Wykrycie kamienia nazębnego w trudnodostępnych zakamarkach jamy ustnej.
  • Planowanie leczenia ortodontycznego i protetycznego.
  • Modelowanie 3D jamy ustnej.
  • Wykrywanie zmian próchniczych i nawet niewielkich otarć lub ubytków.
  • Leczenie stomatologiczne z użyciem koron, implantów, a także licówek.
  • Zastąpienie tradycyjnego wycisku modelem cyfrowym.

Jak korzystać z możliwości skanera?

Badanie jamy ustnej skanerem jest bardzo proste. Praca z tym urządzeniem polega przede wszystkim na prawidłowym ustawieniu głowicy. Skanery to urządzenia intuicyjne w obsłudze i – co najważniejsze – pomocne w stworzeniu pełnej wizualizacji jamy ustnej. Warto również dodać, że proces skanowania trwa maksymalnie kilka minut, a powstały w ten sposób obraz jest sporządzony w maksymalnej rozdzielczości.

Reasumując, skaner węwnątrzustny to sprzęt, który zapewnia stomatologowi i jego pacjentom znacznie wyższy komfort realizacji zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here