Zmarszczki to fałdy i bruzdy na skórze, które pojawiają się w wyniku naturalnego starzenia się skóry. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą się pojawiać nawet przed 25. rokiem życia. Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest utrata elastyczności i napięcia skóry.
Oczywiście zmarszczki powstają na tylko na twarzy, lecz na innych częściach ciała, takich jak szyja, dłonie, ramiona. Dzieje się tak dlatego, że właśnie te miejsca są najbardziej narażone na negatywne skutki działania promieni słonecznych.
Powstawanie zmarszczek jest procesem naturalnym, dlatego wcześniej czy później dotykają każdego. Są osoby, które nie chcą się pogodzić z upływem czasu i zmarszczkami. Dlatego kosmetyki anti aging cieszą się dziś niebywałą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Poznaj przyczyny i skuteczne sposoby na walkę ze zmarszczkami.
Zmarszczki – przyczyny ich powstania
Zmarszczki są jednym z głównych objawów starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu skóra staje się mniej elastyczna, jędrna, sucha, w wyniku czego powstają zmarszczki.
Mimika twarzy, czyli marszczenie czoła, mrużenie oczu, uśmiechanie się, jest odpowiedzialna za powstawanie zmarszczek mimicznych. Ze względu na zwiększone napięcie mięśni mimicznych, powstają rysy, które nazywamy zmarszczkami mimicznymi.
W przeciwieństwie do skóry osób starszych skóra osoby młodej jest napięta i jędrna. Z czasem skóra wiotczeje, dochodzi do utraty sprężystości, co powoduje powstawanie bruzd.
Wiele różnych czynników może się przyczyniać do powstawania zmarszczek. Oto najważniejsze z nich:
- nadmierna ekspozycja na słońce (fotostarzenie);
- palenie papierosów (skóra palacza), picie alkoholu;
- odwodnienie;
- niektóre leki;
- czynniki genetyczne i biologiczne.
Z pewnością opalanie, czyli promienie UV, są jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek. W wyniku oddziaływania promieni UV dochodzi do uszkodzenia kolagenu i elastyny. Są to dwa najważniejsze białka, które wpływają na kondycję skóry. Naturalnie występują w tkance podskórnej (łącznej) skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny się zwalnia, w związku z czym skóra traci naturalne rusztowanie i zatrzymuje mniej wody. Niewątpliwie to wszystko powoduje naruszenie bariery ochronnej skóry i powstawanie zmarszczek.
Nikotyna, która zawarta jest w papierosach, powoduje zwężenie naczyń, znajdujących się w skórze. Dlatego ona nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i zaczyna się starzeć. Z kolei alkohol odwadnia skórę, a jak wiadomo, sucha skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.
Zabiegi redukujące zmarszczki
Dziś medycyna estetyczna oferuje swoim klientom szeroki wybór różnych zabiegów redukujących zmarszczki i bruzdy. W przeciwieństwie do zmarszczek płytkich głębokie bruzdy wymagają radykalnego leczenia. Chodzi przede wszystkim o wstrzykiwanie kwasu hialuronowego i chirurgię plastyczną.
Godne uwagi są też różne preparaty na zmarszczki. Są to przede wszystkim retinoidy, stosowane miejscowo. Retinoidy to pochodne witaminy A, która często jest nazywana witaminą młodości. Redukują drobne zmarszczki, usuwają przebarwienia i eliminują szorstkość skóry. Witamina A uczestniczy w produkcji kolagenu, dlatego skutecznie zapobiega starzeniu się skóry.
W związku z tym, że stosowanie retinoidów może wywołać niepożądane skutki uboczne, musisz ich stosowanie koniecznie skonsultować z lekarzem.
Retinoidy – działanie niepożądane:
- suchość
- swędzenie
- podrażnienie
- zaczerwienienie skóry.
Inne preparaty stosowane do redukcji zmarszczek:
- kwasy AHA
- cytokininy
- koenzym Q10
- peptydy miedzi
- przeciwutleniacze.
Dermabrazja i mikrodermabrazja
Podczas gdy preparaty na zmarszczki pomagają pozbyć się płytkich i drobnych zmarszczek, zabiegi estetyczne redukują głębokie bruzdy i czasami też zapobiegają pojawieniu się nowych zmarszczek.
Godny uwagi i polecenia jest zabieg, nazywany dermabrazją. Polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego szybkoobrotowego urządzenia. Celem zabiegu jest wygładzenie skóry i usunięcie różnych rodzajów blizn. Często jest też stosowany do usuwania zmarszczek.
Z kolei mikrodermabrazja polega na mechanicznym usunięciu martwych komórek naskórka. W przeciwieństwie do dermabrazji jest mniej inwazyjny. Dlatego najczęściej jest wykonywany w salonach kosmetycznych.
Botoks
Toksyna botulinowa to silna trucizna, która w małych dawkach ma zdolność do redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu zapobiega kurczeniu się mięśni mimicznych, tym samym zapobiegając marszczeniu się skóry.
Na koniec jeszcze słów kilka o innych zabiegach, które pomogą usunąć zmarszczki. Godne uwagi są peelingi chemiczne, lifting twarzy oraz wypełniacze zmarszczek.
Reasumując, można z pewność powiedzieć, że starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym. Na pocieszenie jednak możemy powiedzieć, że istnieją środki i zabiegi, które je redukują. Pamiętać też warto o zdrowym trybie życia i odpowiedniej ochronie skóry przed promieniowaniem UV.