Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu lub nadużywanie alkoholu to zaburzenie psychiczne i zaburzenie zachowania, spowodowane używaniem alkoholu. Jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Osoba, uzależniona od alkoholu, nie potrafi zerwać z nałogiem, nawet jeżeli straci pracę i rodzinę. Alkohol staje się najważniejszą rzeczą w życiu, a chory całkowicie traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. O nadużywaniu alkoholu mówimy wtedy, kiedy alkohol przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych czynności, ale jeszcze nie jesteśmy uzależnieni od niego psychicznie i fizycznie.
Alkoholizm – przyczyny
Do dziś nie znaleziono wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu. Z pewnością można powiedzieć, że alkohol szybko przenika do mózgu i wywołuje w nim zmiany, które nasilają się wraz ze zwiększeniem dawki alkoholu. Alkohol etylowy zwiększa aktywność w neuronach, które odpowiadają za uczucie przyjemności oraz uwalnia endorfiny, dlatego sięgamy po niego znowu i znowu. Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rujnuje nasze życie i zdrowie.
Później osoba uzależniona pije już nie dla przyjemności, lecz po to, by pozbyć się objawów fizycznych, takich jak drżenie mięśni, nadciśnienie, nudności, wymioty. Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo, dlatego należy uważać na sygnały ostrzegawcze, by nie wpaść w nałóg.
Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu
Z pewnością nikt nie może powiedzieć, dlaczego jedna osoba uzależnia się od alkoholu, a inna nie. Jak już wspominaliśmy wcześniej, naukowcy na razie nie znają dokładnych przyczyn uzależnienia od alkoholu. Wymieniają jednak niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko wpadnięcia w nałóg.
Oto niektóre z nich:
- Picie w bardzo dużych ilościach. W przypadku mężczyzn więcej niż 15 drinków tygodniowo, w przypadku kobiet – 12 drinków tygodniowo
- regularne upijanie się
- depresja, lęk, schizofrenia
- niepewność siebie
- niska samoocena
- nieśmiałość
- dorastanie w środowisku, które cieszyło się aprobatą wobec picia alkoholu
- czynniki genetyczne.
Alkoholizm – objawy
Choroba alkoholowa w różnych fazach ma różne objawy. U osoby nadużywającej alkoholu można zaobserwować kilka typowych zachowań:
- picie potajemne
- picie bez okazji w samotności
- zmiany w zachowaniu po alkoholu
- zaniedbanie rodziny i pracy
- utrata zainteresowań
- osoba uzależniona przestaje dbać o swój wygląd i otoczenie
- głód alkoholowy – duża potrzeba spożycia alkoholu
- objawy odstawienia alkoholu – drżenie dłoni, wymioty, nudności, bóle głowy, bezsenność
- luki pamięciowe
- tolerancja na alkohol, dlatego osoba uzależniona musi sięgać po coraz większe dawki alkoholu, by osiągnąć stan upojenia.
Stop uzależnieniu: sprawdź, czy przypadkiem nie nadużywasz alkoholu
W związku z tym, że niektórzy z nas nawet nie uświadamiają sobie, że już dawno przekroczyli granicę bezpiecznego picia, istnieje mnóstwo testów, które pomogą wyznaczyć, czy jeszcze nie straciłeś panowania nad własnym życiem.
Jeżeli odpowiesz „tak” na niektóre z poniższych pytań, to prawdopodobnie już się dałeś złapać w pułapkę alkoholizmu.
- Czy potrzebujesz większej dawki alkoholu, by osiągnąć stan upojenia?
- Lub masz wyrzuty sumienia z powodu picia?
- Czy po spożyciu alkoholu stajesz się agresywny i zły?
- Czy masz kłopoty w pracy z powodu alkoholu?
- Chciałbyś przestać pić?
Diagnozowanie alkoholizmu
Lekarz może na podstawie wywiadu, badań fizykalnych i przeprowadzonych testów zdiagnozować chorobę alkoholową. Z pewnością zleci badania krwi, by sprawdzić, czy nie doszło do poważnego uszkodzenia wątroby. Bo jak wiadomo, największym wrogiem wątroby jest alkohol, dlatego alkoholicy najczęściej cierpią na marskość wątroby i alkoholowe zapalenie wątroby. Alkoholizm może prowadzić również do silnego odwodnienia, gdyż jest moczopędny.
Leczenie alkoholizmu
Leczenie zespołu uzależnienia od alkoholu przebiega w kilku etapach i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Warunkiem rozpoczęcia terapii jest bez wątpienia całkowite odstawienie alkoholu i detoksykacja organizmu. Terapia obejmuje zajęcia grupowe i indywidualne. Ma na celu nauczyć osobę uzależnioną żyć bez alkoholu. Równoległe jest też stosowane leczenie farmakologiczne.
Podsumowując, można powiedzieć, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą groźną i przewlekłą. Osoba uzależniona ma szansę na wyleczenie tylko w tym przypadku, jeżeli sama zechce przestać pić. Bez wątpienia pomoc i wsparcie bliskich pomogą jeszcze szybciej zerwać z nałogiem.