ciąża
Photo SarahRichteArt/ pixabay

Ciąża to okres wielu zmian w ciele kobiety. Wiążą się ze zmianami hormonalnymi. Mogą to być zmiany oczekiwane jak zatrzymanie wody w organizmie, mdłości oraz zmiany mało znane takie jak zaburzenie widzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Ciąża i zmiany hormonalne

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas stanu błogosławionego są wyjątkowe. Jedne kobiety odczuwają całą paletę zmian, inne prawie żadnych. W ciele kobiety gwałtownie wzrasta poziom estrogenu i progesteronu, co jest przyczyną zmian. Może to wyzwalać różne nastroje, takie jak stres, płacz, czy wybuchy agresji. 

Zmiana estrogenów i progesteronu

Są to dwa najważniejsze hormony ciąży, które również odpowiadają za rozwój płodu i utrzymanie ciąży. W tym okresie ilość wytwarzanego estrogenu jest większa od ilości produkowanej przez całe życie (pomijając okres ciąży). Wzrost tego hormonu umożliwia:

  • poprawę unaczynienia (tworzenie nowych naczyń krwionośnych)
  • prawidłowy rozwój płodu
  • odżywianie dziecka

Największy poziom estrogenu notuje się w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym trymestrze jego wzrost może powodować nudności i wymioty. W drugim trymestrze odpowiada za powiększenie piersi związanym z produkcją mleka.

Progesteron natomiast powoduje zwiotczenie i rozluźnienie więzadeł i stawów w ciele.  Przekształca również macicę do przyjęcia płodu, zmieniając jej kształt. 

ciąża
Photo ConexaoCabeca/ Pixabay

Urazy wysiłkowe

Kobiety w ciąży mogą łatwiej ulegać kontuzjom. Jest to spowodowane właśnie rozluźnieniem mięśni i więzadeł.  Są to najczęściej urazy w postaci skręcenia kostki lub nadwyrężenia kolan. Z czasem, gdy brzuch jest coraz większy, zmienia się także postawa ciała. Środek ciężkości jest przesunięty, co może powodować zachwiania równowagi. 

Ciąża, a zwiększenie masy ciała i zatrzymanie płynów

Większa masa ciała podczas ciąży powoduje, że kobieta męczy się nawet przy małym wysiłku. Wyższa waga oraz grawitacja, spowalniają krążenie krwi i płynów ustrojowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, powodując ich opuchnięcie. Często spuchnięta jest również twarz.

Obrzęki zwykle pojawiają się od drugiego trymestru. Oto podpowiedzi, jak sobie z tym radzić:

  • odpoczywaj
  • unikaj kawy i nadmiaru soli
  • staraj się długo nie stać
  • zmień dietę – jedz więcej produktów z potasem

Zmiany sensoryczne

Ciąża może spowodować, że kobieta inaczej odbiera bodźce zapachowe, dotykowe i smakowe.

Niektóre kobiety doświadczają w ciąży krótkowzroczności. Mija ona po porodzie. Może również się zdarzyć nieostrość widzenia, zwłaszcza gdy ciężarna nosi szkła kontaktowe. 

Ciąża znana jest ze zmian smaków i wrażliwości na zapachy

Wiele kobiet w ciąży doświadcza zmian związanych ze smakiem i węchem. Mogą mieć zachcianki na miksy potraw, których normalnie nie wzięłyby do ust (np. śledź z miodem). Mieszanie smaków to standardowa praktyka u przyszłych mam.

Czasem w ciąży może wystąpić zmiana węchu i drażliwość na intensywne zapachy. 

buciki
Photo TerriC/ pixabay

Zmiany w piersi i szyjce macicy

Zmiany hormonalne zaczynają się od początku zapłodnienia. Mają one na celu przygotowanie ciała to  utrzymania ciąży, do prawidłowego rozwoju dziecka, porodu i następnie do karmienia.

Zmiany w piersiach

Piersi głównie powiększają się i zaczynają produkować mleko, które pod koniec ciąży może wykapywać z sutków. Zwłaszcza pod wpływem emocji czy podniecenia.  Hormony ciążowe zmieniają również pigmentacje otoczek sutkowych i stają się one ciemniejsze. Wraz ze wzrostem piersi, mogą pojawiać się rozstępy.

Zmiany szyjki macicy

Szujka macicy w czasie ciąży ulega zgrubieniu, a przed porodem mięknie i zaczyna się rozszerzać. We wczesnym etapie ciąży formułuje się czop śluzowy, który chroni macicę. 

Zmiany we włosach, skórze i paznokciach

Nie raz słyszałaś zapewne, że kobieta w ciąży pięknieje. Wszystko dzięki hormonom, które powodują, że włosy i paznokcie stają się grubsze, a skóra bardziej promienna. Jednak zdarza się również odwrotnie i włosy mogą wypadać, a paznokcie być bardzo łamliwe. Wszystko jednak po porodzie najczęściej wraca do stanu przed okresem błogosławionym.

Paznokcie mogą również szybciej rosnąć. Zmiany te zachodzą również dzięki  lepszej diecie w tym czasie oraz przyjmowaniem witamin. 

brzuszek ciążowy
Photo chrisvg/ pixabay

Ciąża – jakie jeszcze zmiany Cię czekają?

Poza wymienionymi może również wystąpić:

  • nadciśnienie lub obniżenie ciśnienia
  • cukrzyca
  • pieprzyki i piegi mogą być bardziej widoczne
  • zawroty głowy, zwłaszcza przy zmianie pozycji
  • upławy
  • wzrost szybkości metabolizmu
  • odwodnienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here