Halucynacje to nieprawidłowe doznania zmysłowe, odbierane jako realne bodźce, spowodowane zaburzeniami funkcji poznawczych. Możemy je podzielić na słuchowe, węchowe, dotykowe, smakowe i wzrokowe. Jeżeli pacjent ma omamy słuchowe, to prawdopodobnie będzie słyszeć głosy\głos, których zdrowy człowiek nie słyszy. Halucynacje mogą być spowodowane różnymi chorobami psychicznymi, padaczką, chorobą alkoholową. Ponieważ istnieją różne przyczyny, które powodują omamy, dlatego leczenie pacjentów z halucynacjami jest działaniem wielokierunkowym. Niezbędna będzie konsultacja psychiatry, neurologa i lekarza rodzinnego.
Leczenie halucynacji polega głównie na stosowaniu leków. Jeżeli są spowodowane nadużywaniem alkoholu, to prawdopodobnie lekarz zaleci całkowitą abstynencję i detoksykację organizmu.
Rodzaje halucynacji
Jak już wspominaliśmy wcześniej, omamy dzielimy ze względu na zmysły, które one dotykają. Są to halucynacje słuchowe, węchowe, wzrokowe, dotykowe\somatyczne i smakowe.
Halucynacje wzrokowe
Pacjent, który ma omamy wzrokowe, widzi rzeczy, przedmioty, ludzi, które w rzeczywistości nie istnieją. Na przykład, widzi w pokoju osobę, której w rzeczywistości tam nie ma. Może też widzieć nieistniejące cienie i blaski.
Omamy węchowe
Halucynacje węchowe dotyczą zaburzenia zmysłu węchu. Chory, budząc się w środku nocy, czuje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.
Halucynacje smakowe
Halucynacje smakowe są podobne do halucynacji węchowych, ale dotyczą zmysłu smaku. Omamy smakowe najczęściej występują u pacjentów z padaczką. Prawdopodobnie odnoszą się do odczuwania nieprzyjemnych smaków, na przykład metalicznego posmaku w ustach po spożyciu potraw.
Omamy słuchowe
Omamy słuchowe dotyczą zaburzenia zmysłu słuchu. Prawdopodobnie należą do najczęściej występujących halucynacji. Chory może słyszeć własne myśli albo głosy, które z nim rozmawiają. Może też słyszeć głosy osób trzecich, które jakoby znajdują się z nim w jednym pokoju. Czasami też chorzy słyszy pukanie do drzwi, ma wrażenie, że ktoś chodzi po pokoju etc.
Halucynacje somatyczne\dotykowe
Tego typu omamy wiążą się z nagłym odczuwaniem dotyku czy ruchu. Na przykład pacjent czuje robaki, pełzające pod jego skórą albo nagle czuje czyjś dotyk na swoim ciele.
Halucynacje – przyczyny
Omamy prawdopodobnie mogą być spowodowane następującymi chorobami:
- choroby psychiczne, między innymi schizofrenia, demencja i majaczenie
- uzależnieniem – od alkoholu, narkotyków
- zaburzenia snu
- stosowanie niektórych leków
- AIDS
- rak mózgu
- niewydolność nerek i wątroby
- wysoka gorączka, zwłaszcza u dzieci i osób starszych
- migrena
- głuchota, ślepota lub problemy ze wzrokiem
- padaczka.
Omamy – diagnostyka
Jeżeli dręczą Cię halucynacje, musisz natychmiast udać się do lekarza. Głównym celem lekarza jest zdiagnozowanie choroby, która wywołuje halucynacje. Lekarz z pewnością przeprowadzi wywiad, badania fizykalne. Prawdopodobnie też zleci badania krwi i moczu. Czasami też jest konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny mózgu, EEG (elektroencefalografia).
Halucynacje – metody leczenia
Po rozpoznaniu choroby, która powoduje omamy, lekarz rozpoczyna leczenie przyczynowe. Z pewnością plan leczenia zależy od schorzenia, na które cierpi pacjent. Najczęściej jest stosowane leczenie farmakologiczne. U osób uzależnionych od alkoholu terapia będzie się głównie skupiać na detoksykacji i stosowaniu leków uspokajających, ponieważ omamy mogą być spowodowane zespołem abstynencyjnym. Jeżeli z kolei omamy spowodowane są chorobą psychiczną, taką jak schizofrenia czy demencja, to wtedy leczenie będzie polegać na stosowaniu przez pacjenta leków neuroleptycznych\neuroleptyków.
I na koniec słów kilka o tym, czy leczenie halucynacji daje długotrwały efekty. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną omam. Jeżeli masz halucynacje z powodu zaburzeń snu, to wystarczy kilkutygodniowe leczenie farmakologiczne, by wrócić do zdrowia. W przypadku halucynacji wywołanych chorobą psychiczną jedynie regularne przyjmowanie leków jest gwarancją ustąpienia halucynacji.