Zapalenie krtani jest ostrym (trwa poniżej trzech tygodni) lub przewlekłym (trwa dłużej niż trzy tygodnie) zapaleniem fałdów głosowych i otaczających tkanek1. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, a wśród nich znajduje się m.in. nieustanne narażenie na czynniki drażniące (np. dym papierosowy) czy nadwyrężanie strun głosowych. Chorzy na zapalenie krtani najczęściej uskarżają się na kaszel, chrypkę oraz dyskomfort przy mówieniu i połykaniu1. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie krtani u dzieci, które w ostrej postaci często kończy się hospitalizacją. Dowiedz się, jak wygląda leczenie farmakologiczne zapalenia krtani. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na ostre zapalenie krtani.
Zapalenie krtani – przyczyny
Ze względu na przyczyny zapalenie krtani dzieli się na1:
- ostre zapalenie krtani – wywołać je może zakażenie (najczęściej wirusowe, rzadko bakteryjne), czynniki drażniące (dym papierosowy) lub nadużycie głosu (poprzez krzyczenie lub długie mówienie);
- przewlekłe zapalenie krtani – na ogół jest następstwem ostrego zapalenia krtani. Wywoływać je może także refluks żołądkowo-przełykowy.
Rodzaje zapalenia krtani
Zapalenie krtani może mieć różną lokalizację. Występuje podział na2:
- ostre podgłośniowe zapalenie krtani (krup) – to choroba zapalna wywoływana głównie przez wirusy, której objawami jest obrzęk i zwężenie światła górnych dróg oddechowych;
- nadgłośniowe zapalenie krtani – jest wywołanym przez bakterie stanem zapalnym tkanek okolicy nadgłośniowej krtani, któremu towarzyszy obrzęk. W skrajnych przypadkach stanowi zagrożenie dla życia, zwłaszcza u dzieci.
Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe?
Zapalenie krtani jest chorobą, którą można się zarazić, jednak tylko wtedy, gdy zostało wywołane przez wirusy lub bakterie. Przenosi się drogą kropelkową, a do zakażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z zakażonym lub wydzielinami pochodzącymi z jego dróg oddechowych. Jeśli natomiast zapalenie krtani jest np. konsekwencją narażenia na szkodliwe czynniki, to nie jest zaraźliwe.
Objawy zapalenia krtani u dzieci i osób dorosłych
Objawy ostrego zapalenia krtani różnią się w zależności od rodzaju choroby:
- podgłośniowe zapalenie krtani – typowe objawy to świst krtaniowy (stridor), duszności w trakcie wdechu utrudniające oddychanie, szczekający kaszel, chrypka. Najczęściej pojawiają się nagle, w nocy lub nad ranem3;
- nadgłośniowe zapalenie krtani – do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się m.in. ropne zapalenie gardła, dotkliwy ból gardła, trudności w przełykaniu, spłycony i przyspieszony oddech, ślinienie, gorączka, niewyraźny i stłumiony głos nazywany baranim głosem2.
Leczenie zapalenia krtani – jak wygląda?
Podejście do leczenia zależy od przyczyny choroby. Jeśli za rozwój stanu zapalnego krtani odpowiedzialna jest infekcja bakteryjna, to w takim przypadku podaje się antybiotyki. Antybiotykoterapia nie jest natomiast skuteczna w leczeniu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani wywołanego przez wirusy3.
Na krup wirusowy stosuje się leki, a dokładniej glikokortykosteroidy doustnie, domięśniowo (deksametazon) lub wziewnie (budezonid). Ponadto podaje się adrenalinę w nebulizacji. Jeśli objawy ze strony krtani nie ustąpią, konieczna będzie hospitalizacja3.
Domowe sposoby na zapalenie krtani
Leczenie choroby wspomagać można domowymi sposobami:
- Bardzo ważne jest nawilżanie błony śluzowej krtani i gardła. Można stosować tabletki do ssania lub płukać gardło specjalnie do tego przeznaczonymi roztworami.
- Trzeba oszczędzać głos i starać się jak najmniej mówić.
- Pomieszczenia w domu powinny być dobrze przewietrzone, a powietrze odpowiednio nawilżone. Można skorzystać z nawilżacza powietrza.
- Pomocne są inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub olejków eterycznych.
- Należy unikać jedzenia gorących i zimnych, a także słonych, kwaśnych i ostrych potraw.
Jakie są powikłania zapalenia krtani?
Nieleczone lub nieodpowiednio leczone zapalenie krtani może prowadzić do groźnych powikłań, choć występują one bardzo rzadko. Wśród nich występuje złośliwe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli. W przebiegu tej dolegliwości tworzą się naloty włóknikowe, które zasychają, przybierając postać błon.
Bibliografia:
- Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
- Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
- Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017.
Materiał partnera.