Szacuje się, że żylaki dotykają blisko 20 proc. populacji. Wydłużone, poszerzone żyły mogą powodować ból, pieczenie, swędzenie. Choć dziś istnieje mnóstwo różnych metod leczenia żylaków, ale jeżeli nie chcesz wydawać majątku na drogie zabiegi, możesz wypróbować domowe sposoby na żylaki.
Aktywność fizyczna
Bez wątpienia – sport i ćwiczenia fizyczne to pierwszy krok do pozbyć się żylaków w warunkach domowych. Nie od dziś wiadomo, że ruch poprawia krążenie krwi, dlatego długie i mało intensywne ćwiczenia uratują nogi przed żylakami. Proste ćwiczenia powodują ruch krwi żylnej ku sercu. Pływanie, jazda rowerem, joga, rozciąganie to sporty polecane dla osób, które cierpiąc z powodu żylaków kończyn dolnych. Dlatego, że wzmacniają nogi bez większego ryzyka kontuzji. Ze względu na to, że nadciśnienie jest jedną z przyczyn powstawania żylaków, proste, mało intensywne trening polecane są też osobom z wysokim ciśnieniem.
Zdrowa dieta – zmień nawyki żywieniowe
Ze względu na to, że niektóre produkty spożywcze zapobiegają żylakom i pajęczakom, warto włączyć je do swojej codziennej diety. Przede wszystkim należy postawić na żywność bogatą w błonnik, który wspomaga pracę jelit. Jeżeli cierpisz z powodu zaparć, musisz koniecznie spożywać jak najwięcej włókien roślinnych. Podczas zaparcia stolce są oddawane z wysiłkiem, który może powodować nadciśnienie śródbrzuszne, co dodatkowo jeszcze bardziej nadwyręża i deformuje zastawki żylne.
Oto lista produktów, bogatych w błonnik:
- pszenica
- owies
- orzechy
- siemię lniane
- groszek
- fasola
- figi
- śliwki
- awokado
- pomidory
- brokuły
- marchewka
- karczochy
- kalafior
- cebula
- słodkie ziemniaki.
Pokarmy bogate w potas
Niedobór potasu powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Zwiększa to objętość krwi i nacisk na zastawki żylne.
Najlepsze źródła potasu:
- jogurt
- migdały
- pistacje
- łosoś
- tuńczyk
- kurczak
- biała fasola
- soczewica
- daktyle
- pomarańcze
- dynia
- ziemniaki
- warzywa liściaste.
Pokarmy bogate we flawonoidy
Ponieważ flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami, to chronią organizm ludzki przed rakiem i chorobami serca. Poprawiają krążenie krwi, obniżają ciśnienie, rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych.
Najlepsze źródła bioflawonoidów:
- cebula
- czosnek
- papryka
- szpinak
- brokuły
- kakao
- winogrona
- owoce cytrusowe
- jagody
- truskawki
- wiśnie
- jabłka.
Zioła na żylaki
Ze względu na właściwości lecznicze ziół, często są stosowane w zapobieganiu i leczeniu żylaków. Są składnikami doustnych suplementów i leków flebotropowych. Jak wynika z licznych badań naukowych witamina P (rutyna), wąkrota azjatycka i wyciąg z pestek winogron łagodzą niektóre objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak obrzęk, skurcze i zespół niespokojnych nóg.
Rutyna
Rutyna, która należy do grupy bioflawonoidów, naturalnie występuje w następujących roślinach:
- owoce cytrusowe
- gryka
- jabłka
- dziurawiec zwyczajny
- miłorząb dwuklapowy.
Rutyna wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i ma właściwości przeciwcukrzycowe. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. Dlatego jest stosowana w leczeniu żylaków, pajęczaków, a także opuchniętych łydek i kostek. Rutyna jako suplement diety sprzedawana jest w formie tabletek czy kapsułek.
Wąkrotka azjatycka\trawa tygrysia
Wąkrota azjatycka to wieloletnia roślina, zwana również Gotu kola, która pochodzi z Azji. W związku z tym, że skutecznie wzmacnia i regeneruje naczynia krwionośne, jest składnikiem wielu leków na żylaki i pajęczaki. Wąkrotka azjatycka jest stosowana w leczeniu niewydolności żylnej. Sprzedawana jest w kapsułkach, tabletkach lub w formie płynnego ekstraktu. Może też być stosowana miejscowo – krem albo maść. Pamiętać jednak warto o tym, że trawa tygrysia wchodzi w interakcję z niektórymi lekami i ziołami.
Ekstrakt z pestek winogron
Właściwości lecznicze pestek, soku i liści winogron od wieków są wykorzystywane w medycynie alternatywnej. Prawdopodobnie ekstrakt z pestek winogron łagodzi objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Może też zmniejszać obrzęki kończyn dolnych.
Pestki winogron są bogatym źródłem witaminy E i związków flawonoidowych. Ekstrakt z pestek winogron jako suplement diety jest dostępny w tabletkach, kapsułkach i płynnych ekstraktach. W związku z tym, że wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, może powodować krwawienie. Dlatego jest przeciwwskazany dla osób, które stosują tego typu preparaty.
Reasumując, można stwierdzić, że domowe sposoby i zdrowy tryb życia mogą zmniejszać ryzyko powstawania żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej. Chociaż warto wspomnieć o tym, że na razie nie ma przekonujących naukowych dowodów na to, że alternatywne metody leczenia żylaków są skuteczne.