Spośród wielu dolegliwości, z jakimi na co dzień spotyka się wielu ludzi, wyróżnić można bóle stawowe i trudności w poruszaniu się. Do tego dochodzą również deformację w okolicach stawów. Problemy te nie dotyczą jednak osób starszych, a również młodych, jednak najczęściej dolegliwości te dotykają osoby między 40 a 60 rokiem życia. Choroba ta nazywana jest zwyrodnieniem stawów. Jak objawia się to schorzenie oraz jakie są przyczyny i formy jego leczenia? Dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem, które polega na powolnym niszczeniu chrząstki. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem, jednak chorują na nie również osoby młode, poniżej 40. roku życia. Schorzenie to postępuje powoli, jednak efekty jej działalności są nieodwracalne. Chrząstka, która ulega rozrzedzeniu, powoli pęka, co bezpośrednio wpływa na stan kości. Zwyrodnienie najczęściej obejmuje:
- stawy kolanowe,
- kręgi szyjne,
- stawy kręgosłupa odcinka lędźwiowego,
- stawy biodrowe.
Wyróżnia się dwie główne postaci zwyrodnienia stawów:
- pierwotną,
- wtórną.
Jakie są przyczyny i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?
Z biegiem lat nadal nie udało się ustalić, jakie są przyczyny zachorowania na pierwotne zwyrodnienie stawów. Wtórne natomiast związane jest ze skłonnościami genetycznym, nieodpowiednim ukrwieniem stawów, występowaniem zaburzeń hormonalnych, np. niedoczynności tarczycy oraz cukrzycy. Wpływ ma również zły skład chemiczny mazi znajdującej się w stawach. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest dużo większe u kobiet, niż u mężczyzn oraz zwiększa się wraz z wiekiem.
Do postawienia diagnozy stwierdzającej chorobę zwyrodnieniową stawów, konieczne jest występowanie czterech objawów:
- dolegliwości bólowe,
- sztywność stawów,
- ograniczenia w ruchomości stawów,
- charakterystyczne trzeszczenia.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Aby zapobiec rozwojowi choroby konieczne jest zapobieganie nadwadze i otyłości, a także zniwelowanie czynników takich jak: nieprawidłowości w budowie stawów, czy osłabienie mięśni w ich obrębie. Zapobiegawczo w celu poprawy ruchomości stawów oraz przeciwko degeneracji można stosować kwas hialuronowy, który dostępny jest w postaci biolevoc ha w aptece internetowej. Leczenie zwyrodnienia polega na złagodzeniu oraz usunięciu dolegliwości. Ważne jest, aby na stałe wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną oraz rehabilitować się. Leczenie niefarmakologiczne polega na dbałości o dietę i prawidłową masę ciała, ciągły ruch czy okłady lodowe. Jednakże takie postępowanie może okazać się niewystarczające. Konieczne może być włączenie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, doustnie i miejscowo na skórę, w postaci maści. Kupując leki, warto skorzystać z porównywarki cen w aptekach internetowych, którą oferują niektóre serwisy, takie jak gdziepolek.pl. Czasami przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów jest na tyle zaawansowany, że konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia chirurgicznego.